starkabolag.se

Aktiebolag Umeå

IACOS AB

59 sökningar

Omsättning 2026

1,2 mkr

−3,0 %
Rörelsemarginal

-2,5 %

−13,2 p.e.
Soliditet

75,8 %

+3,3 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning1 1721 2081 1081 336893
Rörelseresultat−29130−188134498
Årets resultat88102−70106303
Eget kapital464376274444338
Balansomslutning612537411878879
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04*
Nettoomsättning1 1721 2081 1081 336893
Personalkostnader937760967783222
Av- och nedskrivningar77777
Övriga externa kostnader100168192291104
Övriga rörelseposter, netto−157−143−130−121−62
Rörelseresultat−29130−188134498
Ränteintäkter111——
Räntekostnader00200
Resultat efter finansiella poster71130−190135498
Bokslutsdispositioner17−171200−120
Skatt01102974
Årets resultat88102−70106303

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04*
Anläggningstillgångar194201208216223
Kortfristiga fordringar10110160100291
Kassa och bank317235143562365
Omsättningstillgångar418336203662657
Summa tillgångar612537411878879
Aktiekapital110110110110110
Balanserat resultat253151221215−88
Eget kapital464376274444338
Justerat eget kapital464389274539433
Obeskattade reserver0170120120
Kortfristiga skulder148144137314421
Summa eget kapital och skulder612537411878879
Ställda säkerheter2 3002 3002 3002 3002 300

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

IACOS AB omsatte 1,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 936 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,5 procent, och soliditeten var hög — 75,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Sätet finns i Umeå.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva reklambyråverksamhet samt konsultverksamhet inom marknadskommunikation, PR, mediaproduktion, försäljning och företagsledning samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva frisörversamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är IACOS AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av IACOS AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller IACOS AB (556653-2528)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

IACOS AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2003-12-23
Bransch Frisörer och barberare (SNI 96210)
Adress
Sandgärdesgatan 10a, 903 46, Umeå
Besök: Sandgärdesgatan 10 A, Umeå
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad