Aktiebolag Ljusdal
Hyreshuset i Los AB
43 sökningar
Omsättning 2025
530 tkr
−30,1 %Rörelsemarginal
7,7 %
+31,2 p.e.Soliditet
2,1 %
−0,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 530 | 758 | 531 | 436 | 576 | 598 | 81 | 212 |
| Rörelseresultat | 41 | −178 | 49 | −265 | 96 | −178 | −334 | −352 |
| Årets resultat | −20 | −267 | −34 | −319 | 44 | −31 | −227 | −91 |
| Eget kapital | 45 | 65 | 52 | 77 | 134 | 90 | 30 | 257 |
| Balansomslutning | 2 105 | 2 157 | 2 332 | 2 352 | 2 470 | 2 422 | 935 | 1 603 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 530 | 758 | 531 | 436 | 576 | 598 | 81 | 212 |
| Personalkostnader | 10 | 0 | 0 | 11 | 7 | 140 | 1 | 20 |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 81 | 93 | 152 | 148 | 154 | 91 | 122 |
| Övriga externa kostnader | 418 | 806 | 389 | 539 | 417 | 460 | 275 | 426 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −49 | — | — | 92 | −22 | −48 | 4 |
| Rörelseresultat | 41 | −178 | 49 | −265 | 96 | −178 | −334 | −352 |
| Räntekostnader | 61 | 89 | 83 | 53 | 52 | 53 | 3 | 40 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 | −267 | −34 | −319 | 44 | −31 | −338 | −392 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 111 | 301 |
| Årets resultat | −20 | −267 | −34 | −319 | 44 | −31 | −227 | −91 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 988 | 2 049 | 2 218 | 2 311 | 2 417 | 2 375 | 890 | 1 020 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 25 | 10 | 26 | 2 | 13 | 6 | 519 |
| Kassa och bank | 98 | 83 | 104 | 15 | 51 | 34 | 39 | 64 |
| Omsättningstillgångar | 117 | 108 | 113 | 41 | 53 | 47 | 45 | 583 |
| Summa tillgångar | 2 105 | 2 157 | 2 332 | 2 352 | 2 470 | 2 422 | 935 | 1 603 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 15 | 2 | 26 | 85 | 40 | −79 | 207 | 298 |
| Eget kapital | 45 | 65 | 52 | 77 | 134 | 90 | 30 | 257 |
| Justerat eget kapital | 45 | 65 | 52 | 77 | 134 | 90 | 30 | 257 |
| Långfristiga skulder | 1 992 | 1 974 | 2 206 | 2 208 | 2 259 | 2 264 | 268 | 130 |
| Kortfristiga skulder | 68 | 118 | 74 | 67 | 77 | 68 | 637 | 1 216 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 105 | 2 157 | 2 332 | 2 352 | 2 470 | 2 422 | 935 | 1 603 |
| Ställda säkerheter | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 890 | 890 | 610 | 600 | 339 | 339 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 048 granskade bolag ligger Hyreshuset i Los AB strax under mitten räknat på omsättning, med 530 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,7 procent, och soliditeten var låg — 2,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 30 procent. Sätet finns i Ljusdal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mats Hedlund (f. 1971) Styrelseledamot
- Jens Harry Eriksson (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-06-21 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Fiskdammavägen 14, 777 50, Smedjebacken Besök: Fiskdammsvägen 14, Smedjebacken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |