Aktiebolag Stockholm 91 sökningar
Hypoxia AB
Drift av gymanläggningar
2,4 mkr
+28,1 %-3,1 %
+13,4 p.e.4,2 %
+3,2 p.e.1
−83,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 425 | 1 893 | 2 073 | 1 577 | 1 509 | 1 297 | 1 390 |
| Rörelseresultat | −74 | −312 | 230 | −29 | 256 | 126 | 201 |
| Årets resultat | −180 | −440 | 114 | −41 | 199 | 98 | 155 |
| Eget kapital | 96 | 26 | 466 | 352 | 393 | 494 | 496 |
| Balansomslutning | 2 267 | 2 527 | 2 847 | 3 576 | 910 | 1 210 | 1 029 |
| Anställda | 1 | 6 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 425 | 1 893 | 2 073 | 1 577 | 1 509 | 1 297 | 1 390 |
| Personalkostnader | 510 | 222 | 295 | 10 | 0 | 11 | 9 |
| Av- och nedskrivningar | 266 | 263 | 263 | 21 | 0 | 11 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 470 | 1 402 | 1 032 | 1 348 | 820 | 821 | 784 |
| Övriga rörelseposter, netto | −253 | −318 | −253 | −227 | −433 | −328 | −396 |
| Rörelseresultat | −74 | −312 | 230 | −29 | 256 | 126 | 201 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 108 | 129 | 96 | 14 | 2 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −180 | −440 | 134 | −42 | 254 | 126 | 199 |
| Skatt | 0 | 0 | 20 | −1 | 55 | 27 | 45 |
| Årets resultat | −180 | −440 | 114 | −41 | 199 | 98 | 155 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 822 | 2 068 | 2 331 | 2 571 | 0 | 0 | 11 |
| Varulager | 19 | 13 | 18 | 37 | 26 | 26 | 79 |
| Kortfristiga fordringar | 386 | 328 | 412 | 783 | 684 | 902 | 867 |
| Kassa och bank | 40 | 118 | 86 | 185 | 199 | 282 | 72 |
| Omsättningstillgångar | 445 | 459 | 516 | 1 005 | 910 | 1 210 | 1 018 |
| Summa tillgångar | 2 267 | 2 527 | 2 847 | 3 576 | 910 | 1 210 | 1 029 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −24 | 416 | 302 | 343 | 144 | 350 | 291 |
| Eget kapital | 96 | 26 | 466 | 352 | 393 | 494 | 496 |
| Justerat eget kapital | 96 | 26 | 466 | 352 | 393 | 494 | 496 |
| Långfristiga skulder | 1 280 | 1 787 | 1 742 | 2 333 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 891 | 714 | 639 | 891 | 517 | 716 | 533 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 267 | 2 527 | 2 847 | 3 576 | 910 | 1 210 | 1 029 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 047 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hypoxia AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -3,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 4,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Företagets verksamhet är att erbjuda friskvård, idka handel med friskvårdsrelaterade produkter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Karin Hasselström (f. 1972) Styrelseledamot
- Maria Elisabeth Leskinen (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-08-26 |
|---|---|
| Adress | Rudbecks väg 21, 192 51, Sollentuna Besök: Rudbecks Väg 21, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-5302849 |