Aktiebolag Stockholm
Hyperbaric & Diving Medicine Stockholm AB
40 sökningar
234 tkr
−9,3 %19,7 %
+3,8 p.e.93,6 %
+0,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 234 | 258 | 563 | 583 | 644 | 52 |
| Rörelseresultat | 46 | 41 | 211 | 412 | 560 | 44 |
| Årets resultat | 39 | 43 | 171 | 327 | 445 | 35 |
| Eget kapital | 959 | 920 | 1 027 | 856 | 530 | 85 |
| Balansomslutning | 1 025 | 989 | 1 266 | 1 197 | 821 | 109 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 234 | 258 | 563 | 583 | 644 | 52 |
| Personalkostnader | 160 | 173 | 316 | 129 | 48 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 28 | 44 | 36 | 42 | 35 | 8 |
| Rörelseresultat | 46 | 41 | 211 | 412 | 560 | 44 |
| Ränteintäkter | 3 | 14 | 3 | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 49 | 53 | 214 | 412 | 560 | 44 |
| Skatt | 10 | 11 | 44 | 85 | 115 | 9 |
| Årets resultat | 39 | 43 | 171 | 327 | 445 | 35 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 11 | 59 | 216 | 163 | 71 | 0 |
| Kassa och bank | 1 014 | 930 | 1 050 | 1 034 | 750 | 109 |
| Omsättningstillgångar | 1 025 | 989 | 1 265 | 1 197 | 821 | 109 |
| Summa tillgångar | 1 025 | 989 | 1 266 | 1 197 | 821 | 109 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 870 | 827 | 806 | 479 | 35 | 0 |
| Eget kapital | 959 | 920 | 1 027 | 856 | 530 | 85 |
| Justerat eget kapital | 959 | 920 | 1 027 | 856 | 530 | 85 |
| Kortfristiga skulder | 66 | 69 | 239 | 341 | 291 | 24 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 025 | 989 | 1 266 | 1 197 | 821 | 109 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 302 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hyperbaric & Diving Medicine Stockholm AB strax under mitten sett till omsättning, med 234 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 19,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 93,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva medicinsk vård till allmänheten, medicinsk hälso- och sjukvård inom dykerimedicin, hyperbarmedicin, allmänmedicin, flygmedicin. Utbildning samt konsultationer inom dykeri- och hyperbarmedicin, uthyrning och utbildning av sjukvårdspersonal. Vidare konsultation och rådgivning inom idrott och hälsa, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Georgios Sidiras (f. 1974) Styrelseledamot
- Sofia Ildiko Sotiriadou (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-09 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Siste Riddarens väg 10, 125 30, Älvsjö Besök: Siste Riddarens Väg 10, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |