Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar HydraSpecma Wiro AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
HydraSpecma Wiro AB ökade omsättningen med 19 procent senaste året. Medianen bland branschens 271 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 13,0 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 78,6 procent — branschens median är 53,0 procent.
Bolaget har 78 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Annan övrig metallvarutillverkning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 17 | 242 | 93 % | |
| Värdeförändring | +19,0 % | 40 | 241 | 83 % |
| Tillväxt i omsättning | +19,3 % | 39 | 271 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 13,0 % | 54 | 271 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,8 % | 59 | 271 | 78 % |
| Soliditet | 78,6 % | 28 | 270 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 952 tkr | 60 | 271 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 382 tkr | 51 | 271 | 81 % |
| Nettoomsättning | 230 221 tkr | 12 | 271 | 96 % |
| Rörelseresultat | 29 816 tkr | 10 | 271 | 96 % |
| Antal anställda | 78 | 13 | 271 | 95 % |
Östergötlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 123 | 3 024 | 96 % | |
| Värdeförändring | +19,0 % | 1 256 | 2 987 | 58 % |
| Tillväxt i omsättning | +19,3 % | 626 | 3 347 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 13,0 % | 693 | 3 343 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,8 % | 1 261 | 3 348 | 62 % |
| Soliditet | 78,6 % | 273 | 3 344 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 952 tkr | 846 | 3 348 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 382 tkr | 553 | 3 348 | 83 % |
| Nettoomsättning | 230 221 tkr | 170 | 3 348 | 95 % |
| Rörelseresultat | 29 816 tkr | 99 | 3 348 | 97 % |
| Antal anställda | 78 | 153 | 3 348 | 95 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 257 | 78 296 | 95 % | |
| Värdeförändring | +19,0 % | 30 202 | 77 179 | 61 % |
| Tillväxt i omsättning | +19,3 % | 16 317 | 87 570 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 13,0 % | 18 919 | 87 488 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,8 % | 33 793 | 87 590 | 61 % |
| Soliditet | 78,6 % | 7 690 | 87 388 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 952 tkr | 23 810 | 87 591 | 73 % |
| Rörelseresultat per anställd | 382 tkr | 15 192 | 87 591 | 83 % |
| Nettoomsättning | 230 221 tkr | 5 478 | 87 591 | 94 % |
| Rörelseresultat | 29 816 tkr | 2 943 | 87 591 | 97 % |
| Antal anställda | 78 | 4 290 | 87 591 | 95 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .