Aktiebolag Linköping
HVL Farm AB
65 sökningar
Omsättning 2025
3,1 mkr
−29,4 %Rörelsemarginal
-18,7 %
−22,1 p.e.Soliditet
23,0 %
−2,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 076 | 4 358 | 4 188 | 3 750 | 3 028 |
| Rörelseresultat | −575 | 148 | 491 | 1 184 | 245 |
| Årets resultat | 54 | 162 | 458 | 375 | 137 |
| Eget kapital | 1 518 | 1 464 | 1 302 | 844 | 469 |
| Balansomslutning | 7 463 | 8 513 | 8 172 | 7 125 | 5 174 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 076 | 4 358 | 4 188 | 3 750 | 3 028 |
| Personalkostnader | 419 | 413 | 342 | 299 | 342 |
| Av- och nedskrivningar | 707 | 670 | 568 | 412 | 374 |
| Övriga externa kostnader | 1 817 | 1 870 | 1 875 | 1 461 | 1 418 |
| Övriga rörelseposter, netto | −708 | −1 257 | −912 | −394 | −649 |
| Rörelseresultat | −575 | 148 | 491 | 1 184 | 245 |
| Ränteintäkter | 70 | 88 | 36 | — | — |
| Räntekostnader | 90 | 115 | 73 | 33 | 45 |
| Resultat efter finansiella poster | −546 | 121 | 478 | 1 205 | 237 |
| Bokslutsdispositioner | 600 | 50 | 0 | −800 | −100 |
| Skatt | 0 | 9 | 20 | 30 | 0 |
| Årets resultat | 54 | 162 | 458 | 375 | 137 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 585 | 5 989 | 5 608 | 4 349 | 3 747 |
| Varulager | 833 | 630 | 1 022 | 917 | 818 |
| Kortfristiga fordringar | 407 | 1 437 | 507 | 207 | 271 |
| Kassa och bank | 638 | 457 | 1 035 | 1 652 | 338 |
| Omsättningstillgångar | 1 878 | 2 524 | 2 564 | 2 776 | 1 427 |
| Summa tillgångar | 7 463 | 8 513 | 8 172 | 7 125 | 5 174 |
| Aktiekapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Balanserat resultat | 1 344 | 1 182 | 724 | 349 | 212 |
| Eget kapital | 1 518 | 1 464 | 1 302 | 844 | 469 |
| Justerat eget kapital | 1 717 | 2 139 | 2 017 | 1 559 | 548 |
| Obeskattade reserver | 250 | 850 | 900 | 900 | 100 |
| Långfristiga skulder | 4 347 | 4 633 | 4 507 | 3 851 | 3 429 |
| Kortfristiga skulder | 1 348 | 1 566 | 1 463 | 1 530 | 1 176 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 463 | 8 513 | 8 172 | 7 125 | 5 174 |
| Ställda säkerheter | 2 114 | 2 516 | 2 211 | 1 417 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 420 | 420 | 420 | 420 |
Verksamhet
HVL Farm AB omsatte 3,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -18,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 23,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 29 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Linköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva lantbruksverksamhet med entreprenad inom lantbruk, grävtjänster och transport samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Lennartsson (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Mikael Lennartsson (f. 1975) Styrelseledamot
- Johan Lennartsson (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Önell (f. 1979) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-02 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Örtomta Hageby Västergård 1, 585 62, Linghem Besök: Örtomta Hageby Västergård 1, Linghem |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |