Aktiebolag Sotenäs
Hunnebo Måleri AB
152 sökningar
Omsättning 2025
5,5 mkr
−1,4 %Rörelsemarginal
5,4 %
−4,7 p.e.Soliditet
64,6 %
−2,6 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 456 | 5 531 | 6 195 | 7 639 | 6 855 |
| Rörelseresultat | 295 | 559 | 442 | 747 | 607 |
| Årets resultat | 71 | 32 | 345 | 436 | 453 |
| Eget kapital | 1 598 | 1 727 | 2 295 | 1 950 | 1 514 |
| Balansomslutning | 2 727 | 2 871 | 3 360 | 3 563 | 2 781 |
| Anställda | 6 | 6 | 7 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 456 | 5 531 | 6 195 | 7 639 | 6 855 |
| Personalkostnader | 3 472 | 3 399 | 3 747 | 4 663 | 4 146 |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 43 | 37 | 41 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 953 | 716 | 1 066 | 921 | 864 |
| Övriga rörelseposter, netto | −688 | −814 | −903 | −1 267 | −1 203 |
| Rörelseresultat | 295 | 559 | 442 | 747 | 607 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 297 | 558 | 441 | 748 | 606 |
| Bokslutsdispositioner | 46 | −9 | 0 | −191 | −21 |
| Koncernbidrag | −250 | −500 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 22 | 17 | 97 | 121 | 131 |
| Årets resultat | 71 | 32 | 345 | 436 | 453 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 63 | 111 | 75 | 112 | 153 |
| Kortfristiga fordringar | 1 358 | 2 132 | 2 818 | 3 262 | 1 888 |
| Kassa och bank | 1 306 | 628 | 467 | 189 | 741 |
| Omsättningstillgångar | 2 664 | 2 760 | 3 285 | 3 451 | 2 628 |
| Summa tillgångar | 2 727 | 2 871 | 3 360 | 3 563 | 2 781 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 427 | 1 595 | 1 850 | 1 414 | 961 |
| Eget kapital | 1 598 | 1 727 | 2 295 | 1 950 | 1 514 |
| Justerat eget kapital | 1 761 | 1 927 | 2 487 | 2 142 | 1 554 |
| Obeskattade reserver | 205 | 252 | 242 | 242 | 51 |
| Kortfristiga skulder | 924 | 892 | 823 | 1 371 | 1 216 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 727 | 2 871 | 3 360 | 3 563 | 2 781 |
Verksamhet
Hunnebo Måleri AB omsatte 5,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 5,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 64,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Sotenäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet skall bestå av att utföra måleriarbeten och försäljning av färg åt privatpersoner och företag, handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joakim Danielsson (f. 1963) Styrelseledamot
- Filip Danielsson (f. 1992) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jonas Edvinsson (f. 1985) Revisor
Koncern
| Moderbolag | JD Tryggö Holding AB (559248-1807) |
|---|---|
| Koncernmoder | JD Tryggö Holding AB (559248-1807) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-04-16 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Box 22, 456 26, Hunnebostrand Besök: Box 22, Hunnebostrand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |