Aktiebolag Trollhättan
Hund & Betong Väst AB
71 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
81,7 %
+11,7 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 18 | 279 | 575 | 769 | 390 | 449 | 389 |
| Rörelseresultat | −7 | −57 | −61 | 180 | 45 | 39 | 33 | −27 |
| Årets resultat | 6 | −57 | 1 | 96 | 26 | 27 | 33 | −27 |
| Eget kapital | 76 | 70 | 127 | 147 | 76 | 110 | 83 | 86 |
| Balansomslutning | 93 | 100 | 184 | 290 | 118 | 142 | 145 | 113 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 18 | 279 | 575 | 769 | 390 | 449 | 389 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 210 | 355 | 239 | 121 | 197 | 127 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 34 | 34 | 34 | 4 | 4 | 11 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 64 | 77 | 154 | 171 | 137 | 170 | 206 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 23 | −19 | 148 | −310 | −89 | −38 | −68 |
| Rörelseresultat | −7 | −57 | −61 | 180 | 45 | 39 | 33 | −27 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | −57 | −61 | 178 | 44 | 39 | 33 | −27 |
| Bokslutsdispositioner | 13 | 0 | 62 | −57 | −11 | −7 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 25 | 7 | 5 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6 | −57 | 1 | 96 | 26 | 27 | 33 | −27 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 68 | 102 | 136 | 0 | 4 | 8 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 27 | 22 | 140 | 87 | 127 | 72 | 35 |
| Kassa och bank | 67 | 5 | 60 | 14 | 31 | 11 | 65 | 58 |
| Omsättningstillgångar | 93 | 32 | 82 | 154 | 118 | 138 | 137 | 93 |
| Summa tillgångar | 93 | 100 | 184 | 290 | 118 | 142 | 145 | 113 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 20 | 77 | 76 | 1 | 0 | 33 | 35 | 28 |
| Eget kapital | 76 | 70 | 127 | 147 | 76 | 110 | 83 | 86 |
| Justerat eget kapital | 76 | 80 | 137 | 207 | 90 | 116 | 83 | 86 |
| Obeskattade reserver | 0 | 13 | 13 | 75 | 18 | 7 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 17 | 17 | 1 | 0 | 15 | 0 | 0 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 43 | 68 | 9 | 25 | 62 | 3 |
| Summa eget kapital och skulder | 93 | 100 | 184 | 290 | 118 | 142 | 145 | 113 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Trollhättan.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva hunddagisverksamhet och industriservice, byggverksamhet samt entreprenadverksamhet inom bygg och anläggning, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kaisa Aivilo (f. 1992) Styrelseledamot
- Anders Larsson (f. 1953) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-05-07 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Lunnevägen 28, 461 44, Trollhättan Besök: Lunnevägen 28, Trollhättan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |