Aktiebolag Malmö
Humlehem AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
67 sökningar
Omsättning 2024
1,4 mkr
0,0 %Rörelsemarginal
32,4 %
+3,9 p.e.Soliditet
93,3 %
−0,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 390 | 1 390 | 1 320 | 1 356 | 660 | 540 | 240 |
| Rörelseresultat | 451 | 397 | 431 | 726 | −283 | −546 | −869 |
| Årets resultat | 1 454 | 354 | 2 287 | 2 046 | −2 071 | 113 | 914 |
| Eget kapital | 26 735 | 25 608 | 25 594 | 23 807 | 21 762 | 24 118 | 24 285 |
| Balansomslutning | 28 643 | 27 352 | 27 346 | 24 559 | 22 516 | 24 546 | 24 385 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 390 | 1 390 | 1 320 | 1 356 | 660 | 540 | 240 |
| Personalkostnader | 796 | 856 | 714 | 716 | 718 | 733 | 743 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 91 | 91 |
| Övriga externa kostnader | 143 | 136 | 175 | 114 | 191 | 263 | 274 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 200 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 451 | 397 | 431 | 726 | −283 | −546 | −869 |
| Ränteintäkter | 1 775 | 0 | 2 178 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 381 | 1 | 0 | 1 776 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 219 | 252 | 3 225 | 2 046 | −2 071 | 113 | 853 |
| Bokslutsdispositioner | −470 | 102 | −580 | 0 | 0 | 0 | 61 |
| Skatt | 295 | 0 | 358 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 454 | 354 | 2 287 | 2 046 | −2 071 | 113 | 914 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 039 | 12 902 | 9 398 | 7 638 | 7 437 | 7 299 | 6 159 |
| Kortfristiga fordringar | 1 020 | 905 | 477 | 412 | 1 277 | 1 201 | 546 |
| Kassa och bank | 13 584 | 13 545 | 17 471 | 16 509 | 13 802 | 16 046 | 17 680 |
| Omsättningstillgångar | 14 603 | 14 450 | 17 949 | 16 921 | 15 078 | 17 247 | 18 226 |
| Summa tillgångar | 28 643 | 27 352 | 27 346 | 24 559 | 22 516 | 24 546 | 24 385 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 25 181 | 25 154 | 23 207 | 21 661 | 23 733 | 23 905 | 23 271 |
| Eget kapital | 26 735 | 25 608 | 25 594 | 23 807 | 21 762 | 24 118 | 24 285 |
| Justerat eget kapital | 27 488 | 25 988 | 26 055 | 23 807 | 21 762 | 24 118 | 24 285 |
| Obeskattade reserver | 948 | 478 | 580 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 960 | 1 266 | 1 172 | 752 | 754 | 428 | 100 |
| Summa eget kapital och skulder | 28 643 | 27 352 | 27 346 | 24 559 | 22 516 | 24 546 | 24 385 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Humlehem AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 32,4 procent, och soliditeten var hög — 93,3 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska vara uthyrning av bostäder och fastighe- ter, handel med värdepapper.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Berglund (f. 1968) Styrelseledamot
- Stig Johan Berglund (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Maria Wulff (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-06-23 |
|---|---|
| Adress | Östanväg 62, 216 19, Malmö Besök: Östanväg 62, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |