Aktiebolag Helsingborg
Humie Nails AB
11 sökningar
2,2 mkr
+27,8 %11,8 %
+1,1 p.e.51,1 %
+0,6 p.e.4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 187 | 1 711 | 2 052 |
| Rörelseresultat | 257 | 182 | 587 |
| Årets resultat | 225 | 209 | 325 |
| Eget kapital | 384 | 363 | 350 |
| Balansomslutning | 752 | 720 | 723 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 187 | 1 711 | 2 052 |
| Personalkostnader | 1 533 | 1 205 | 1 008 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 8 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 258 | 214 | 416 |
| Övriga rörelseposter, netto | −130 | −102 | −33 |
| Rörelseresultat | 257 | 182 | 587 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 255 | 182 | 587 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | 82 | −162 |
| Skatt | 60 | 55 | 100 |
| Årets resultat | 225 | 209 | 325 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 | 21 | 15 |
| Varulager | 8 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 21 | 18 |
| Kassa och bank | 729 | 678 | 690 |
| Omsättningstillgångar | 740 | 699 | 708 |
| Summa tillgångar | 752 | 720 | 723 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 134 | 129 | 0 |
| Eget kapital | 384 | 363 | 350 |
| Justerat eget kapital | 424 | 427 | 479 |
| Obeskattade reserver | 50 | 80 | 162 |
| Kortfristiga skulder | 318 | 277 | 211 |
| Summa eget kapital och skulder | 752 | 720 | 723 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 987 granskade bolag ligger Humie Nails AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,8 procent, och soliditeten var hög — 51,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Helsingborg.
Bolaget ska bedriva inom skönhetsvård, naglar och fransar samt fotvård och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Thuy Quynh Dong (f. 1973) Styrelseledamot
- Hieu Trân (f. 1998) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-17 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Nedre Långvinkelsgatan 47, 252 34, Helsingborg Besök: Nedre Långvinkelsgatan 47, Helsingborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |