Aktiebolag Mölndal 33 sökningar
Hulehill AB
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
1,3 mkr
+8,3 %18,3 %
−2,9 p.e.62,4 %
+3,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 304 | 1 204 | 1 824 | 751 | 570 | 825 | 1 068 | 934 |
| Rörelseresultat | 239 | 256 | 909 | 35 | −168 | 173 | 261 | 183 |
| Årets resultat | 151 | 158 | 545 | 21 | 2 | 95 | 150 | 103 |
| Eget kapital | 973 | 922 | 764 | 219 | 198 | 196 | 251 | 201 |
| Balansomslutning | 1 560 | 1 572 | 1 283 | 464 | 472 | 704 | 673 | 583 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 304 | 1 204 | 1 824 | 751 | 570 | 825 | 1 068 | 934 |
| Personalkostnader | 643 | 643 | 638 | 541 | 558 | 583 | 614 | 592 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 422 | 300 | 271 | 169 | 175 | 212 | 192 | 159 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 149 | — | — |
| Rörelseresultat | 239 | 256 | 909 | 35 | −168 | 173 | 261 | 183 |
| Ränteintäkter | 33 | 19 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 271 | 274 | 910 | 35 | −168 | 173 | 261 | 183 |
| Bokslutsdispositioner | −70 | −70 | −220 | −7 | 174 | −48 | −67 | −48 |
| Skatt | 50 | 46 | 145 | 7 | 3 | 30 | 44 | 32 |
| Årets resultat | 151 | 158 | 545 | 21 | 2 | 95 | 150 | 103 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 11 | 17 | 23 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 480 | 195 | 136 | 370 | 63 | 58 | 40 | 268 |
| Kassa och bank | 1 080 | 1 377 | 1 141 | 83 | 391 | 623 | 633 | 315 |
| Omsättningstillgångar | 1 560 | 1 572 | 1 278 | 453 | 454 | 681 | 673 | 583 |
| Summa tillgångar | 1 560 | 1 572 | 1 283 | 464 | 472 | 704 | 673 | 583 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 772 | 714 | 169 | 144 | 146 | 51 | 51 | 48 |
| Eget kapital | 973 | 922 | 764 | 219 | 198 | 196 | 251 | 201 |
| Justerat eget kapital | 1 299 | 1 192 | 978 | 259 | 232 | 368 | 385 | 282 |
| Obeskattade reserver | 410 | 340 | 270 | 50 | 43 | 217 | 169 | 102 |
| Kortfristiga skulder | 177 | 310 | 249 | 195 | 231 | 291 | 253 | 280 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 560 | 1 572 | 1 283 | 464 | 472 | 704 | 673 | 583 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 353 granskade bolag ligger Hulehill AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 18,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 62,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Mölndal.
Föremålet för bolagets verksamhet är managementkonsulttjänster, rekrytering, företagsförmedling, styrelsearbete, marknadsföring, försäljning inom lifescience, coachning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Per Nilsson (f. 1965) Styrelseledamot
- Liselott Nilsson (f. 1965) Styrelsesuppleant
- Per Önnheim (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-17 |
|---|---|
| Adress | Hulelycksgatan 7, 431 63, Mölndal Besök: Hulelycksgatan 7, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |