Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Hugsvala AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Hugsvala AB minskade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 234 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 12,5 procent, mot branschmedianens 11,4 procent.
Soliditeten ligger på 59,5 procent — branschens median är 54,2 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 189 | 213 | 11 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 135 | 207 | 35 % |
| Tillväxt i omsättning | −17,5 % | 212 | 234 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 110 | 234 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 64,5 % | 28 | 234 | 88 % |
| Soliditet | 59,5 % | 96 | 232 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 787 tkr | 231 | 234 | 1 % |
| Rörelseresultat per anställd | 98 tkr | 151 | 234 | 35 % |
| Nettoomsättning | 3 147 tkr | 234 | 234 | 0 % |
| Rörelseresultat | 392 tkr | 173 | 234 | 26 % |
| Antal anställda | 4 | 174 | 234 | 26 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 18 662 | 21 786 | 14 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 12 458 | 21 398 | 42 % |
| Tillväxt i omsättning | −17,5 % | 21 798 | 24 743 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 5 757 | 24 710 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 64,5 % | 2 670 | 24 752 | 89 % |
| Soliditet | 59,5 % | 7 418 | 24 704 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 787 tkr | 22 988 | 24 753 | 7 % |
| Rörelseresultat per anställd | 98 tkr | 12 304 | 24 753 | 50 % |
| Nettoomsättning | 3 147 tkr | 24 644 | 24 753 | 0 % |
| Rörelseresultat | 392 tkr | 15 381 | 24 753 | 38 % |
| Antal anställda | 4 | 19 415 | 24 753 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 67 614 | 78 286 | 14 % | |
| Värdeförändring | +0,0 % | 46 252 | 77 169 | 40 % |
| Tillväxt i omsättning | −17,5 % | 77 910 | 87 562 | 11 % |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 19 956 | 87 475 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 64,5 % | 6 738 | 87 581 | 92 % |
| Soliditet | 59,5 % | 26 572 | 87 381 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 787 tkr | 82 746 | 87 582 | 6 % |
| Rörelseresultat per anställd | 98 tkr | 44 942 | 87 582 | 49 % |
| Nettoomsättning | 3 147 tkr | 87 200 | 87 582 | 0 % |
| Rörelseresultat | 392 tkr | 55 499 | 87 582 | 37 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .