Aktiebolag Stockholm 98 sökningar
Huddinge Billack AB
Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
26,7 mkr
+19,3 %6,4 %
+2,0 p.e.37,6 %
+5,4 p.e.25
+38,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 26 717 | 22 387 | 18 902 | 15 244 | 10 497 | 7 587 | 5 596 |
| Rörelseresultat | 1 703 | 970 | 161 | 363 | 1 112 | 198 | −148 |
| Årets resultat | 1 351 | 587 | 120 | 283 | 895 | 143 | −155 |
| Eget kapital | 2 720 | 1 369 | 781 | 1 036 | 1 121 | 225 | 83 |
| Balansomslutning | 7 238 | 4 257 | 3 041 | 2 583 | 2 116 | 982 | 793 |
| Anställda | 25 | 18 | 17 | 13 | 8 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 717 | 22 387 | 18 902 | 15 244 | 10 497 | 7 587 | 5 596 |
| Personalkostnader | 7 901 | 6 074 | 5 230 | 4 403 | 2 347 | 2 035 | 2 324 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 82 | 54 | 107 | 75 | 20 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 4 151 | 2 390 | 3 052 | 3 085 | 2 355 | 2 312 | 1 427 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 880 | −12 871 | −10 405 | −7 286 | −4 608 | −3 022 | −1 973 |
| Rörelseresultat | 1 703 | 970 | 161 | 363 | 1 112 | 198 | −148 |
| Ränteintäkter | 0 | 14 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 5 | 5 | 7 | 14 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 702 | 984 | 156 | 358 | 1 105 | 184 | −155 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −245 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 351 | 151 | 36 | 75 | 210 | 40 | 0 |
| Årets resultat | 1 351 | 587 | 120 | 283 | 895 | 143 | −155 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 634 | 316 | 258 | 162 | 246 | 51 | 155 |
| Varulager | 254 | 229 | 138 | 122 | 197 | 177 | 188 |
| Kortfristiga fordringar | 4 877 | 2 819 | 2 288 | 1 199 | 746 | 754 | 449 |
| Kassa och bank | 1 473 | 893 | 357 | 1 100 | 928 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 604 | 3 941 | 2 783 | 2 421 | 1 870 | 931 | 638 |
| Summa tillgångar | 7 238 | 4 257 | 3 041 | 2 583 | 2 116 | 982 | 793 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 249 | 662 | 541 | 633 | 106 | −38 | 118 |
| Eget kapital | 2 720 | 1 369 | 781 | 1 036 | 1 121 | 225 | 83 |
| Justerat eget kapital | 2 915 | 1 564 | 781 | 1 036 | 1 121 | 225 | 83 |
| Obeskattade reserver | 245 | 245 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 45 |
| Kortfristiga skulder | 4 273 | 2 643 | 2 260 | 1 547 | 995 | 650 | 665 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 238 | 4 257 | 3 041 | 2 583 | 2 116 | 982 | 793 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 450 | 450 |
Verksamhet
Mätt mot de 747 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Huddinge Billack AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 26,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 6,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 37,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 25 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva billackering, plåt och lack samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sara Numan (f. 1996) Styrelseledamot
- Dindar Hasan Hussein Hussein (f. 1986) Styrelsesuppleant
- Daniel Mehari Tekle (f. 1995) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-02-20 |
|---|---|
| Adress | Bergfotsvägen 3, 147 33, Tumba Besök: Bergfotsvägen 3, Tumba |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-53038930 |