starkabolag.se

Aktiebolag Tranås

Hubbarps Bygg AB

73 sökningar

Omsättning 2025

2,1 mkr

−13,9 %
Rörelsemarginal

-0,3 %

−5,6 p.e.
Soliditet

47,1 %

+9,8 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 0812 4171 4214 8472 681
Rörelseresultat−6129−166480199
Årets resultat−2091−29247157
Eget kapital311331239486239
Balansomslutning6608869341 4941 675
Anställda22121
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 0812 4171 4214 8472 681
Personalkostnader8391 1309421 121793
Av- och nedskrivningar747474560
Övriga externa kostnader267336240355331
Övriga rörelseposter, netto−907−748−331−2 835−1 358
Rörelseresultat−6129−166480199
Ränteintäkter012——
Räntekostnader142018131
Resultat efter finansiella poster−20110−183467198
Bokslutsdispositioner00154−1540
Skatt01906641
Årets resultat−2091−29247157

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar4333412393130
Kortfristiga fordringar1675435531 0611 103
Kassa och bank602142120572
Omsättningstillgångar2285456951 1811 675
Summa tillgångar6608869341 4941 675
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat28119021818932
Eget kapital311331239486239
Justerat eget kapital311331239608239
Obeskattade reserver0001540
Långfristiga skulder901731551810
Kortfristiga skulder2593825406731 436
Summa eget kapital och skulder6608869341 4941 675
Ställda säkerheter192265100100100

Verksamhet

Hubbarps Bygg AB omsatte 2,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,3 procent, och soliditeten var god — 47,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Tranås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra byggnationer och reparationer inom fastighetsbranschen och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Hubbarps Bygg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Hubbarps Bygg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Hubbarps Bygg AB (559075-7117)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-09-09
Bransch Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320)
Adress
Hubbarpsvägen 7, 573 40, Tranås
Besök: Hubbarpsvägen 7, Tranås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad