Aktiebolag Partille
HRA Scandinavia AB
63 sökningar
Omsättning 2025
110 tkr
+23,6 %Rörelsemarginal
8,2 %
+50,9 p.e.Soliditet
9,9 %
+0,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 110 | 89 | 199 | 384 | 320 |
| Rörelseresultat | 9 | −38 | 30 | 67 | −157 |
| Årets resultat | 9 | −38 | 45 | 67 | −157 |
| Eget kapital | 284 | 274 | 313 | 268 | 201 |
| Balansomslutning | 2 864 | 2 860 | 2 897 | 2 903 | 2 762 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 110 | 89 | 199 | 384 | 320 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 26 | 26 | 184 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 13 | 13 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 73 | 86 | 108 | 176 | 106 |
| Övriga rörelseposter, netto | −28 | −41 | −22 | −102 | −174 |
| Rörelseresultat | 9 | −38 | 30 | 67 | −157 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 15 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | −38 | 45 | 67 | −157 |
| Årets resultat | 9 | −38 | 45 | 67 | −157 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 137 | 2 137 | 2 137 | 2 150 | 2 164 |
| Varulager | 379 | 389 | 393 | 275 | 282 |
| Kortfristiga fordringar | 310 | 293 | 309 | 270 | 155 |
| Kassa och bank | 38 | 41 | 58 | 208 | 161 |
| Omsättningstillgångar | 727 | 724 | 760 | 753 | 598 |
| Summa tillgångar | 2 864 | 2 860 | 2 897 | 2 903 | 2 762 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 175 | 212 | 168 | 101 | 258 |
| Eget kapital | 284 | 274 | 313 | 268 | 201 |
| Justerat eget kapital | 284 | 274 | 313 | 268 | 201 |
| Kortfristiga skulder | 2 580 | 2 586 | 2 584 | 2 635 | 2 561 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 864 | 2 860 | 2 897 | 2 903 | 2 762 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte HRA Scandinavia AB 110 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 25,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,2 procent, och soliditeten var låg — 9,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 24 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Partille.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling, tillverkning samt försäljning av maskinkonstruktioner'/mjukvaror, maskiner, verktyg, industriförnödenheter inom byggbranschen. Handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Andersson (f. 1963) Styrelseledamot
- Maria Munther (f. 1966) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | HRA Scandinavia AB (556709-1268) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-08-21 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar (SNI 28220) |
| Adress | Transformatorvägen 7, 433 38, Partille Besök: Transformatorvägen 7, Partille |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |