Aktiebolag Västerås
HR Fastighetsservice AB
47 sökningar
Omsättning 2024
35 tkr
−94,2 %Rörelsemarginal
-311,4 %
Soliditet
80,1 %
−3,6 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 35 | 604 | 724 | 598 | 604 |
| Rörelseresultat | −109 | 222 | 73 | 25 | 40 |
| Årets resultat | −112 | 174 | 55 | 17 | 29 |
| Eget kapital | 117 | 329 | 256 | 200 | 183 |
| Balansomslutning | 146 | 393 | 279 | 205 | 192 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 35 | 604 | 724 | 598 | 604 |
| Personalkostnader | 0 | 22 | 107 | 61 | 92 |
| Övriga externa kostnader | 112 | 206 | 286 | 251 | 261 |
| Övriga rörelseposter, netto | −32 | −154 | −258 | −261 | −211 |
| Rörelseresultat | −109 | 222 | 73 | 25 | 40 |
| Räntekostnader | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −112 | 219 | 71 | 22 | 37 |
| Skatt | 0 | 45 | 16 | 5 | 9 |
| Årets resultat | −112 | 174 | 55 | 17 | 29 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 116 | 226 | 182 | 142 | 113 |
| Kassa och bank | 30 | 167 | 97 | 63 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 146 | 393 | 279 | 205 | 192 |
| Summa tillgångar | 146 | 393 | 279 | 205 | 192 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 179 | 105 | 151 | 133 | 104 |
| Eget kapital | 117 | 329 | 256 | 200 | 183 |
| Justerat eget kapital | 117 | 329 | 256 | 200 | 183 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 64 | 23 | 5 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 146 | 393 | 279 | 205 | 192 |
Verksamhet
HR Fastighetsservice AB omsatte 35 tusen kronor räkenskapsåret 2024, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -311,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 80,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 94 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetstjänster så som bygg-, vvs-, gräv- och där tillhörande entreprenadarbeten.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Håkan Redander (f. 1963) Styrelseledamot
- Anna Lundberg (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Irsta Gillberga 5, 725 97, Västerås Besök: Irsta Gillberga 5, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |