starkabolag.se

Aktiebolag Berg

HPL Biodling AB

77 sökningar

Omsättning 2025

1,2 mkr

+14,3 %
Rörelsemarginal

1,1 %

−27,1 p.e.
Soliditet

61,4 %

−2,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-082021-08
Omsättning1 2321 078508173694
Rörelseresultat1330313551373
Årets resultat4337260219
Eget kapital820815580508448
Balansomslutning1 3611 315959856752
Anställda11000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-06*2022-082021-08
Nettoomsättning1 2321 078508173694
Personalkostnader74171023700
Övriga externa kostnader47366120
Övriga rörelseposter, netto——−135−120−321
Rörelseresultat1330313551373
Räntekostnader9712140
Resultat efter finansiella poster429612336373
Bokslutsdispositioner12573−3140−93
Koncernbidrag0−820000
Skatt1216191660
Årets resultat4337260219

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-06*2022-082021-08
Varulager145145145280400
Kortfristiga fordringar1 216976814576553
Kassa och bank019400−201
Omsättningstillgångar1 3611 315959856752
Summa tillgångar1 3611 315959856752
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat766732458398179
Eget kapital820815580508448
Justerat eget kapital835840697600572
Obeskattade reserver1932147116156
Långfristiga skulder309320000
Kortfristiga skulder213148232232148
Summa eget kapital och skulder1 3611 315959856752

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

HPL Biodling AB omsatte 1,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 193 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,1 procent, och soliditeten var hög — 61,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Berg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska uthyrning av maskinförare samt biodling och därmed verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är HPL Biodling AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av HPL Biodling AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller HPL Biodling AB (556852-9191)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

HPL Biodling AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-05-16
Bransch Övrig uppfödning av andra djur (SNI 01489)
Adress
Box 3, 595 21, Mjölby
Besök: Box 3, Mjölby
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad