Aktiebolag Stockholm
Hot Screen Holding AB
181 sökningar
Omsättning 2025
2,5 mkr
0,0 %Rörelsemarginal
0,9 %
−4,0 p.e.Soliditet
75,2 %
+5,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 460 | 2 460 | 2 460 | 2 160 | 2 160 |
| Rörelseresultat | 22 | 120 | 164 | 145 | 361 |
| Årets resultat | 13 675 | 16 840 | 17 205 | 18 331 | 23 140 |
| Eget kapital | 237 519 | 223 845 | 207 005 | 203 801 | 191 470 |
| Balansomslutning | 321 679 | 320 851 | 320 507 | 320 583 | 320 460 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 460 | 2 460 | 2 460 | 2 160 | 2 160 |
| Personalkostnader | 1 504 | 1 398 | 1 401 | 1 283 | 1 199 |
| Övriga externa kostnader | 934 | 942 | 894 | 732 | 600 |
| Rörelseresultat | 22 | 120 | 164 | 145 | 361 |
| Ränteintäkter | 9 | 3 | 23 | — | — |
| Räntekostnader | 2 068 | 3 858 | 8 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 037 | −3 735 | −3 297 | −2 204 | 18 342 |
| Bokslutsdispositioner | 19 300 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 5 000 |
| Skatt | 3 588 | 4 425 | 4 498 | 4 465 | 202 |
| Årets resultat | 13 675 | 16 840 | 17 205 | 18 331 | 23 140 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 320 307 | 320 308 | 320 308 | 320 308 | 320 308 |
| Kortfristiga fordringar | 638 | 24 | 103 | 24 | 20 |
| Kassa och bank | 734 | 519 | 96 | 251 | 133 |
| Omsättningstillgångar | 1 372 | 544 | 200 | 275 | 152 |
| Summa tillgångar | 321 679 | 320 851 | 320 507 | 320 583 | 320 460 |
| Aktiekapital | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 |
| Balanserat resultat | 155 515 | 138 676 | 121 471 | 117 141 | 100 001 |
| Eget kapital | 237 519 | 223 845 | 207 005 | 203 801 | 191 470 |
| Justerat eget kapital | 242 045 | 223 845 | 207 005 | 203 801 | 191 470 |
| Obeskattade reserver | 5 700 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 78 460 | 97 006 | 113 502 | 116 782 | 128 990 |
| Summa eget kapital och skulder | 321 679 | 320 851 | 320 507 | 320 583 | 320 460 |
| Ansvarsförbindelser | 4 545 | 6 481 | 9 691 | 13 490 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hot Screen Holding AB 2,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,9 procent, och soliditeten var hög — 75,2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Nordby (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredrik Skanselid (f. 1972) Styrelseledamot
- Anders Längnäs (f. 1970) Styrelseledamot
- Tomas Gunnar Billing (f. 1963) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Mattias Celind (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Röko AB (publ) (559195-4812) |
|---|---|
| Koncernmoder | Röko AB (publ) (559195-4812) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-11-11 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Gunnesgårdsvägen 2, 439 74, Fjärås Besök: Gunnesgårdsvägen 2, Fjärås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |