Aktiebolag Västerås
Hornsborg Förvaltning AB
56 sökningar
Omsättning 2025
100 tkr
−19,4 %Rörelsemarginal
-204,0 %
Soliditet
96,8 %
+18,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 100 | 124 | 122 | 125 | 242 |
| Rörelseresultat | −204 | −50 | −69 | 86 | 99 |
| Årets resultat | 13 239 | 0 | 5 | 62 | 33 |
| Eget kapital | 15 822 | 2 582 | 2 582 | 2 577 | 2 515 |
| Balansomslutning | 16 344 | 3 307 | 3 392 | 3 423 | 3 284 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 100 | 124 | 122 | 125 | 242 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 68 | 78 | 78 | 49 |
| Övriga externa kostnader | 236 | 106 | 113 | 124 | 94 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 163 | — |
| Rörelseresultat | −204 | −50 | −69 | 86 | 99 |
| Ränteintäkter | 957 | 51 | 51 | — | — |
| Räntekostnader | 56 | 0 | 0 | 35 | 77 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 239 | 1 | −18 | 71 | 42 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 25 | 7 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 | 16 | 9 |
| Årets resultat | 13 239 | 0 | 5 | 62 | 33 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 693 | 2 966 | 3 035 | 3 113 | 2 870 |
| Kortfristiga fordringar | 656 | 6 | 3 | 10 | 30 |
| Kassa och bank | 1 995 | 335 | 354 | 300 | 384 |
| Omsättningstillgångar | 2 651 | 341 | 357 | 310 | 414 |
| Summa tillgångar | 16 344 | 3 307 | 3 392 | 3 423 | 3 284 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 483 | 2 482 | 2 477 | 2 415 | 2 382 |
| Eget kapital | 15 822 | 2 582 | 2 582 | 2 577 | 2 515 |
| Justerat eget kapital | 15 822 | 2 582 | 2 582 | 2 597 | 2 540 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 25 | 32 |
| Långfristiga skulder | 497 | 716 | 795 | 0 | 691 |
| Kortfristiga skulder | 25 | 9 | 15 | 821 | 46 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 344 | 3 307 | 3 392 | 3 423 | 3 284 |
Verksamhet
Hornsborg Förvaltning AB omsatte 100 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -204,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 96,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 19 procent. Sätet finns i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, uppfödning, träning, uthyrning, försäljning och tävlingsverksamhet med hästar, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jari Pannula (f. 1965) Styrelseledamot
- Nadia El Bishti (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-08-28 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Horn 15, 725 92, Västerås Besök: Horn 15, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |