Aktiebolag Höör 118 sökningar
Höörs Ishall AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
1,4 mkr
+8,3 %1,2 %
−11,4 p.e.12,7 %
+1,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 385 | 1 279 | 1 504 | 1 870 | 1 732 | 1 745 | 1 744 |
| Rörelseresultat | 16 | 161 | 331 | 32 | 22 | 109 | 20 |
| Årets resultat | −29 | 35 | 184 | 6 | −7 | 82 | 4 |
| Eget kapital | 347 | 377 | 342 | 158 | 151 | 158 | 75 |
| Balansomslutning | 2 735 | 3 405 | 2 983 | 4 045 | 3 491 | 3 277 | 3 367 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 385 | 1 279 | 1 504 | 1 870 | 1 732 | 1 745 | 1 744 |
| Personalkostnader | 787 | 643 | 627 | 580 | 620 | 604 | 636 |
| Av- och nedskrivningar | 147 | 148 | 150 | 151 | 174 | 219 | 236 |
| Övriga externa kostnader | 436 | 327 | 811 | 1 273 | 916 | 813 | 851 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 415 | 166 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 16 | 161 | 331 | 32 | 22 | 109 | 20 |
| Räntekostnader | 98 | 117 | 62 | 25 | 29 | 27 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | −81 | 44 | 269 | 6 | −7 | 82 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | 52 | 0 | −52 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 9 | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −29 | 35 | 184 | 6 | −7 | 82 | 4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 941 | 1 087 | 1 235 | 1 360 | 1 510 | 1 684 | 1 903 |
| Varulager | 1 262 | 1 263 | 1 263 | 1 263 | 1 263 | 1 272 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 300 | 829 | 356 | 1 379 | 407 | 186 | 114 |
| Kassa och bank | 232 | 226 | 129 | 43 | 311 | 135 | 1 350 |
| Omsättningstillgångar | 1 795 | 2 318 | 1 747 | 2 685 | 1 981 | 1 593 | 1 464 |
| Summa tillgångar | 2 735 | 3 405 | 2 983 | 4 045 | 3 491 | 3 277 | 3 367 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 276 | 242 | 58 | 52 | 58 | −24 | −29 |
| Eget kapital | 347 | 377 | 342 | 158 | 151 | 158 | 75 |
| Justerat eget kapital | 347 | 418 | 383 | 158 | 151 | 158 | 75 |
| Obeskattade reserver | 0 | 52 | 52 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 750 | 1 890 | 2 030 | 2 170 | 2 310 | 2 450 | 2 590 |
| Kortfristiga skulder | 638 | 1 086 | 559 | 1 717 | 1 030 | 669 | 702 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 735 | 3 405 | 2 983 | 4 045 | 3 491 | 3 277 | 3 367 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Höörs Ishall AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,2 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 12,7 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Höör.
Bolagets verksamhet är att äga och driva ishall i Höörs kommun för att på så vis främja föreningsverksamhet i Höör samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Albin Ponnert (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Kristina Gullander (f. 1976) Styrelseledamot
- Torbjörn Lindstrand (f. 1949) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-10-21 |
|---|---|
| Adress | Box 42, 243 21, Höör Besök: Box 42, Höör |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0451-14400 |