Aktiebolag Vetlanda
Holsby Bygg AB
94 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
+59,9 %Rörelsemarginal
8,4 %
+6,4 p.e.Soliditet
53,2 %
−11,8 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 685 | 1 054 | 7 038 | 8 123 | 8 015 | 6 610 | 6 257 | 2 582 |
| Rörelseresultat | 142 | 21 | 2 | 42 | 13 | −82 | 197 | 77 |
| Årets resultat | 77 | 13 | −6 | 29 | 10 | −5 | 102 | 59 |
| Eget kapital | 333 | 256 | 243 | 249 | 220 | 210 | 215 | 113 |
| Balansomslutning | 626 | 394 | 562 | 780 | 837 | 608 | 1 030 | 309 |
| Anställda | 2 | 2 | 5 | 6 | 7 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 685 | 1 054 | 7 038 | 8 123 | 8 015 | 6 610 | 6 257 | 2 582 |
| Personalkostnader | 650 | 257 | 2 735 | 3 606 | 4 346 | 935 | 833 | 391 |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 25 | 89 | 85 | 76 | 55 | 36 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 396 | 367 | 1 742 | 1 904 | 1 206 | 2 676 | 1 686 | 1 105 |
| Övriga rörelseposter, netto | −472 | −384 | −2 470 | −2 486 | −2 374 | −3 026 | −3 505 | −987 |
| Rörelseresultat | 142 | 21 | 2 | 42 | 13 | −82 | 197 | 77 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 5 | 9 | 6 | 2 | 1 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 138 | 16 | −6 | 36 | 12 | −83 | 194 | 77 |
| Bokslutsdispositioner | −41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 | −61 | −1 |
| Skatt | 20 | 3 | 0 | 7 | 2 | 0 | 31 | 17 |
| Årets resultat | 77 | 13 | −6 | 29 | 10 | −5 | 102 | 59 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 258 | 242 | 389 | 478 | 241 | 234 | 568 | 71 |
| Varulager | 15 | 15 | 25 | 73 | 86 | 86 | 83 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 69 | 122 | 107 | 63 | 186 | 106 | 303 | 83 |
| Kassa och bank | 284 | 15 | 41 | 166 | 324 | 182 | 77 | 155 |
| Omsättningstillgångar | 368 | 152 | 174 | 302 | 596 | 374 | 462 | 238 |
| Summa tillgångar | 626 | 394 | 562 | 780 | 837 | 608 | 1 030 | 309 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 206 | 193 | 199 | 170 | 160 | 165 | 63 | 4 |
| Eget kapital | 333 | 256 | 243 | 249 | 220 | 210 | 215 | 113 |
| Justerat eget kapital | 366 | 256 | 243 | 249 | 220 | 210 | 277 | 127 |
| Obeskattade reserver | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 | 18 |
| Långfristiga skulder | 18 | 20 | 48 | 87 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 234 | 118 | 271 | 444 | 617 | 398 | 737 | 178 |
| Summa eget kapital och skulder | 626 | 394 | 562 | 780 | 837 | 608 | 1 030 | 309 |
| Ställda säkerheter | 56 | 72 | 88 | 185 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 663 granskade bolag ligger Holsby Bygg AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 53,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 60 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Vetlanda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
Styrelse
- Alvydas Drukteinis (f. 1972) Styrelseledamot
- Lina Drukteiniené (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-01-12 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Brunnsvägen 29, 574 53, Holsbybrunn Besök: Brunnsvägen 29, Holsbybrunn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |