starkabolag.se

Aktiebolag Herrljunga

Holmåkra Bygg & Entreprenad AB

35 sökningar

Omsättning 2024

1,8 mkr

−22,8 %
Rörelsemarginal

3,4 %

−2,7 p.e.
Soliditet

47,9 %

−0,2 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning1 7612 2802 3621 8871 850
Rörelseresultat591371301118
Årets resultat377990716
Eget kapital399361282192121
Balansomslutning1 015906760637562
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning1 7612 2802 3621 8871 850
Personalkostnader626639637580578
Av- och nedskrivningar53151628
Övriga externa kostnader210266220247319
Övriga rörelseposter, netto−861−1 235−1 360−933−917
Rörelseresultat591371301118
Ränteintäkter610——
Resultat efter finansiella poster651381301118
Bokslutsdispositioner−16−37−16−210
Skatt122224192
Årets resultat377990716

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar152082355
Kortfristiga fordringar305454355
Kassa och bank970832747571452
Omsättningstillgångar999886752613507
Summa tillgångar1 015906760637562
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat3122321427165
Eget kapital399361282192121
Justerat eget kapital486436327225137
Obeskattade reserver11094574220
Kortfristiga skulder506451421403421
Summa eget kapital och skulder1 015906760637562

Verksamhet

Holmåkra Bygg & Entreprenad AB omsatte 1,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 47,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 23 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Herrljunga.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnadsrörelse och entreprenad inom bygg och anläggning. Utföra renoveringar, nybyggnationer samt markarbeten och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Holmåkra Bygg & Entreprenad AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Holmåkra Bygg & Entreprenad AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Holmåkra Bygg & Entreprenad AB (559136-2453)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Holmåkra Bygg & Entreprenad AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-11-30
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Holmåkra Backgården 3, 524 96, Ljung
Besök: Holmåkra Backgården 3, Ljung
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad