starkabolag.se

Aktiebolag Olofström

Holje Data Aktiebolag

86 sökningar

Omsättning 2025

1,1 mkr

−22,9 %
Rörelsemarginal

-2,3 %

−6,7 p.e.
Soliditet

74,0 %

−3,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 1331 4701 2601 1761 244
Rörelseresultat−266556−6−118
Årets resultat1595763019
Eget kapital8611 2021 1451 0821 082
Balansomslutning1 2851 6231 5561 4831 482
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 1331 4701 2601 1761 244
Personalkostnader516522440488461
Av- och nedskrivningar009437150
Övriga externa kostnader224216297335335
Övriga rörelseposter, netto−419−667−373−322−416
Rörelseresultat−266556−6−118
Ränteintäkter2741511——
Resultat efter finansiella poster2498067−524
Bokslutsdispositioner−48−81350
Skatt42151605
Årets resultat1595763019

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar826829826920913
Varulager7364777741
Kortfristiga fordringar196498225267275
Kassa och bank190232428219253
Omsättningstillgångar460795731563569
Summa tillgångar1 2851 6231 5561 4831 482
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat5821 025962962943
Eget kapital8611 2021 1451 0821 082
Justerat eget kapital9511 2541 1901 1381 142
Obeskattade reserver11365577075
Långfristiga skulder85888785109
Kortfristiga skulder226268267246216
Summa eget kapital och skulder1 2851 6231 5561 4831 482

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Holje Data Aktiebolag 1,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 940 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,3 procent, och soliditeten var hög — 74,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Olofström.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med och service av datorer och da- tautrustning, utveckling och underhåll av hemsidor och internet- tjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Holje Data Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Holje Data Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Holje Data Aktiebolag (556376-0999)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Holje Data Aktiebolag

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1989-12-01
Bransch Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel (SNI 47401)
Adress
Östra Storgatan 6, 293 34, Olofström
Besök: Östra Storgatan 6, Olofström
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0454-39955