Aktiebolag Stockholm 127 sökningar
Högvakten AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
1,4 mkr
+4,7 %24,9 %
−1,0 p.e.23,2 %
+0,9 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 368 | 1 306 | 1 409 | 1 483 | 995 | 1 115 | 1 071 | 1 276 |
| Rörelseresultat | 341 | 339 | 215 | 495 | 166 | 399 | −42 | 488 |
| Årets resultat | 90 | −268 | −324 | 156 | −225 | −41 | −300 | 17 |
| Eget kapital | 3 614 | 3 525 | 3 793 | 4 116 | 3 960 | 60 | 50 | 67 |
| Balansomslutning | 15 590 | 15 792 | 16 229 | 16 739 | 16 848 | 17 020 | 17 088 | 17 564 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 368 | 1 306 | 1 409 | 1 483 | 995 | 1 115 | 1 071 | 1 276 |
| Av- och nedskrivningar | 280 | 280 | 280 | 280 | 280 | 279 | 279 | 279 |
| Övriga externa kostnader | 746 | 686 | 928 | 708 | 549 | 437 | 834 | 508 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 14 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 341 | 339 | 215 | 495 | 166 | 399 | −42 | 488 |
| Räntekostnader | 251 | 607 | 523 | 0 | 375 | 439 | 355 | 373 |
| Resultat efter finansiella poster | 90 | −268 | −324 | 156 | −225 | −41 | −300 | 17 |
| Årets resultat | 90 | −268 | −324 | 156 | −225 | −41 | −300 | 17 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 393 | 15 674 | 15 954 | 16 234 | 16 515 | 16 728 | 17 007 | 17 286 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 67 | 31 | 19 | 52 | 62 | 30 | 58 |
| Kassa och bank | 127 | 51 | 244 | 486 | 281 | 231 | 51 | 220 |
| Omsättningstillgångar | 197 | 118 | 275 | 505 | 334 | 293 | 81 | 278 |
| Summa tillgångar | 15 590 | 15 792 | 16 229 | 16 739 | 16 848 | 17 020 | 17 088 | 17 564 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 474 | 3 743 | 4 067 | 3 910 | 9 | 1 | 18 | 0 |
| Eget kapital | 3 614 | 3 525 | 3 793 | 4 116 | 3 960 | 60 | 50 | 67 |
| Justerat eget kapital | 3 614 | 3 525 | 3 793 | 4 116 | 3 960 | 60 | 50 | 67 |
| Långfristiga skulder | 11 764 | 11 917 | 12 070 | 12 224 | 12 377 | 12 944 | 13 103 | 13 251 |
| Kortfristiga skulder | 212 | 350 | 366 | 399 | 511 | 4 016 | 3 935 | 4 246 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 590 | 15 792 | 16 229 | 16 739 | 16 848 | 17 020 | 17 088 | 17 564 |
| Ställda säkerheter | 13 083 | 13 083 | 13 083 | 13 083 | 13 083 | 13 083 | 13 083 | 13 083 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 6 518 | 6 518 | 2 392 | 2 342 | 2 060 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Högvakten AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 24,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 23,2 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Aktiebolaget verksamhet ska vara att bedriva förvaltning av fast och lös egendom och värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Agneta Jakas Rosengren (f. 1982) Ordförande, Styrelseledamot
- Ragnhild M Rosengren Lindquist (f. 1946) Styrelseledamot
- Sven Anders Rosengren (f. 1947) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Evono Holding AB (559098-6286) |
|---|---|
| Koncernmoder | Evono Holding AB (559098-6286) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-05-09 |
|---|---|
| Adress | Skeppsbron 6, lgh 1102, 111 30, Stockholm Besök: Skeppsbron 6 LGH 1102, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |