Likvidation pågår (2026-02-25)
Aktiebolag Borås
Högström & Larsson Property AB
49 sökningar
Omsättning 2024
1,1 mkr
−48,1 %Rörelsemarginal
1814,2 %
Soliditet
82,1 %
+71,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 094 | 2 106 | 1 884 | 1 876 | 1 913 | 1 828 | 1 780 |
| Rörelseresultat | 19 847 | 778 | 490 | 438 | 38 | 244 | 520 |
| Årets resultat | 15 485 | −123 | 2 729 | 2 | −233 | 42 | 182 |
| Eget kapital | 18 144 | 2 659 | 2 782 | 53 | 51 | 284 | 242 |
| Balansomslutning | 22 106 | 24 331 | 27 292 | 29 773 | 30 891 | 32 167 | 28 462 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 094 | 2 106 | 1 884 | 1 876 | 1 913 | 1 828 | 1 780 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 132 | 211 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 422 | 1 035 | 1 060 | 1 063 | 1 063 | 1 046 | 854 |
| Övriga externa kostnader | 258 | 293 | 338 | 375 | 691 | 327 | 407 |
| Övriga rörelseposter, netto | 19 433 | — | — | — | 11 | — | — |
| Rörelseresultat | 19 847 | 778 | 490 | 438 | 38 | 244 | 520 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 407 | 902 | 375 | 352 | 315 | 188 | 215 |
| Resultat efter finansiella poster | 19 441 | −123 | 2 729 | 87 | −277 | 56 | 305 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −85 | 44 | 0 | 0 |
| Skatt | 3 956 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 122 |
| Årets resultat | 15 485 | −123 | 2 729 | 2 | −233 | 42 | 182 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 23 548 | 24 583 | 29 098 | 30 161 | 30 859 | 28 146 |
| Kortfristiga fordringar | 21 863 | 27 | 26 | 25 | 18 | 428 | 0 |
| Kassa och bank | 243 | 756 | 2 683 | 650 | 712 | 881 | 316 |
| Omsättningstillgångar | 22 105 | 783 | 2 709 | 675 | 730 | 1 309 | 316 |
| Summa tillgångar | 22 106 | 24 331 | 27 292 | 29 773 | 30 891 | 32 167 | 28 462 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 609 | 2 732 | 3 | 1 | 234 | 192 | 10 |
| Eget kapital | 18 144 | 2 659 | 2 782 | 53 | 51 | 284 | 242 |
| Justerat eget kapital | 18 144 | 2 659 | 2 782 | 53 | 51 | 284 | 242 |
| Långfristiga skulder | 0 | 13 000 | 13 800 | 14 600 | 15 400 | 16 200 | 4 519 |
| Kortfristiga skulder | 3 962 | 8 672 | 10 710 | 15 120 | 15 440 | 15 683 | 23 701 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 106 | 24 331 | 27 292 | 29 773 | 30 891 | 32 167 | 28 462 |
| Ställda säkerheter | 0 | 17 600 | 17 600 | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 5 100 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 129 granskade bolag ligger Högström & Larsson Property AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 1814,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 82,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 48 procent. Sätet finns i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrik Högström (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Morgan Larsson (f. 1971) Styrelseledamot
- Jenny Högström (f. 1971) Styrelsesuppleant
- Anneli Larsson (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Håkan Aronsson (f. 1962) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-02 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Ätrastigen 46, 512 76, Hillared Besök: Ätrastigen 46, Hillared |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |