Aktiebolag Färgelanda
Högsäter Industrilokaler AB
123 sökningar
Omsättning 2025
6,2 mkr
+1,0 %Rörelsemarginal
39,2 %
+19,0 p.e.Soliditet
63,6 %
+6,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 169 | 6 105 | 5 958 | 5 609 | 5 579 |
| Rörelseresultat | 2 417 | 1 234 | 4 684 | 2 645 | 4 556 |
| Årets resultat | 2 223 | 1 313 | 3 601 | 2 145 | 3 179 |
| Eget kapital | 24 712 | 22 489 | 21 176 | 17 574 | 15 429 |
| Balansomslutning | 49 070 | 51 802 | 47 361 | 43 030 | 44 921 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 169 | 6 105 | 5 958 | 5 609 | 5 579 |
| Av- och nedskrivningar | 794 | 797 | 797 | 775 | 675 |
| Övriga externa kostnader | 2 963 | 4 080 | 434 | 2 194 | 354 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −43 | — | — |
| Rörelseresultat | 2 417 | 1 234 | 4 684 | 2 645 | 4 556 |
| Ränteintäkter | 65 | 21 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 1 | 58 | 138 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 481 | 1 255 | 4 685 | 2 587 | 4 417 |
| Bokslutsdispositioner | 472 | 558 | −26 | 196 | −342 |
| Koncernbidrag | −105 | −96 | −68 | −65 | −41 |
| Skatt | 625 | 405 | 990 | 574 | 856 |
| Årets resultat | 2 223 | 1 313 | 3 601 | 2 145 | 3 179 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 903 | 15 619 | 16 417 | 17 234 | 17 322 |
| Kortfristiga fordringar | 30 916 | 30 587 | 27 225 | 24 144 | 25 182 |
| Kassa och bank | 3 251 | 5 596 | 3 719 | 1 652 | 2 417 |
| Omsättningstillgångar | 34 167 | 36 182 | 30 945 | 25 796 | 27 599 |
| Summa tillgångar | 49 070 | 51 802 | 47 361 | 43 030 | 44 921 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Balanserat resultat | 22 387 | 21 074 | 17 473 | 15 327 | 12 148 |
| Eget kapital | 24 712 | 22 489 | 21 176 | 17 574 | 15 429 |
| Justerat eget kapital | 31 189 | 29 340 | 28 470 | 24 848 | 22 859 |
| Obeskattade reserver | 8 157 | 8 629 | 9 187 | 9 161 | 9 358 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 134 |
| Kortfristiga skulder | 16 201 | 20 684 | 16 998 | 16 295 | 18 000 |
| Summa eget kapital och skulder | 49 070 | 51 802 | 47 361 | 43 030 | 44 921 |
| Ställda säkerheter | 16 066 | 16 066 | 0 | 16 066 | 16 066 |
| Ansvarsförbindelser | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 0 |
Verksamhet
Högsäter Industrilokaler AB omsatte 6,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 39,2 procent, och soliditeten var hög — 63,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Färgelanda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, bedriva handel med värdepapper, hyra ut industriella maskiner och inventarier för betongbranschen till industrier och fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roland Paulsson (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Ingvar Paulsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Martin Paulsson (f. 1972) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Mattias Celind (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | BROPRIM Holding AB (559038-5620) |
|---|---|
| Koncernmoder | BROPRIM Holding AB (559038-5620) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Ånnerudsvägen 10, 458 70, Högsäter Besök: Ånnerudsvägen 10, Högsäter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |