Aktiebolag Höganäs
Höganäs VVS-Service AB
132 sökningar
676 tkr
−4,0 %-0,7 %
+14,0 p.e.-46,4 %
−17,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 676 | 704 | 1 088 | 1 226 | 1 245 | 972 | 1 483 | 1 484 |
| Rörelseresultat | −5 | −104 | −89 | 34 | 62 | −224 | 31 | 181 |
| Årets resultat | −12 | −111 | −91 | 32 | 59 | −205 | 20 | 142 |
| Eget kapital | −51 | −40 | 71 | 162 | 130 | 71 | 206 | 186 |
| Balansomslutning | 110 | 136 | 107 | 337 | 280 | 152 | 278 | 369 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 676 | 704 | 1 088 | 1 226 | 1 245 | 972 | 1 483 | 1 484 |
| Personalkostnader | 128 | 190 | 383 | 523 | 438 | 628 | 697 | 585 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 301 | 314 | 306 | 223 | 224 | 259 | 238 | 220 |
| Övriga rörelseposter, netto | −252 | −304 | −488 | −446 | −521 | −307 | −515 | −496 |
| Rörelseresultat | −5 | −104 | −89 | 34 | 62 | −224 | 31 | 181 |
| Räntekostnader | 7 | 7 | 1 | 1 | 3 | 1 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | −111 | −91 | 32 | 59 | −225 | 29 | 178 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 0 | −20 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 15 |
| Årets resultat | −12 | −111 | −91 | 32 | 59 | −205 | 20 | 142 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 |
| Varulager | 38 | 42 | 44 | 47 | 58 | 53 | 56 | 72 |
| Kortfristiga fordringar | 72 | 94 | 15 | 107 | 88 | 99 | 78 | 213 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 48 | 183 | 134 | 0 | 141 | 80 |
| Omsättningstillgångar | 110 | 136 | 107 | 337 | 280 | 152 | 276 | 365 |
| Summa tillgångar | 110 | 136 | 107 | 337 | 280 | 152 | 278 | 369 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −139 | −29 | 62 | 30 | −29 | 106 | 86 | −56 |
| Eget kapital | −51 | −40 | 71 | 162 | 130 | 71 | 206 | 186 |
| Justerat eget kapital | −51 | −40 | 71 | 162 | 130 | 71 | 222 | 202 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 20 |
| Kortfristiga skulder | 161 | 176 | 36 | 175 | 150 | 81 | 52 | 163 |
| Summa eget kapital och skulder | 110 | 136 | 107 | 337 | 280 | 152 | 278 | 369 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 70 | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 953 granskade bolag ligger Höganäs VVS-Service AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 676 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -0,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -46,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Höganäs.
Aktiebolaget ska bedriva rör-, värme- och energiinstallationer, försäljning samt installering av sanitärprodukter såsom handfat, toalettstolar mm ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pierre Gissberg (f. 1973) Styrelseledamot
- Charlotte Nilsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-09-05 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Långarödsvägen 78 B, 1trn, 263 36, Höganäs Besök: Långarödsvägen 78 B 1trn, Höganäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-3251545 |