Aktiebolag Staffanstorp
Hjärups Fastighetsservice AB
30 sökningar
1 mkr
+13,9 %-7,1 %
−5,2 p.e.73,2 %
−8,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 001 | 879 | 1 037 | 1 112 | 1 052 | 1 134 | 1 324 | 1 881 |
| Rörelseresultat | −71 | −17 | 162 | 244 | 176 | 219 | 444 | 868 |
| Årets resultat | −60 | 5 | 134 | 193 | 140 | 172 | 349 | 675 |
| Eget kapital | 739 | 800 | 895 | 910 | 867 | 878 | 905 | 725 |
| Balansomslutning | 1 009 | 977 | 1 017 | 1 071 | 996 | 1 119 | 1 143 | 1 010 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 001 | 879 | 1 037 | 1 112 | 1 052 | 1 134 | 1 324 | 1 881 |
| Personalkostnader | 772 | 683 | 726 | 732 | 712 | 688 | 709 | 776 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 17 | 7 | 7 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 251 | 181 | 130 | 136 | 150 | 190 | 152 | 210 |
| Övriga rörelseposter, netto | −39 | −15 | −12 | 7 | −7 | −37 | −19 | −27 |
| Rörelseresultat | −71 | −17 | 162 | 244 | 176 | 219 | 444 | 868 |
| Ränteintäkter | 11 | 23 | 8 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | 5 | 169 | 244 | 176 | 219 | 444 | 866 |
| Skatt | 0 | 1 | 35 | 50 | 36 | 47 | 95 | 191 |
| Årets resultat | −60 | 5 | 134 | 193 | 140 | 172 | 349 | 675 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 59 | 136 | 49 | 56 | 63 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 304 | 263 | 481 | 445 | 357 | 551 | 671 |
| Kassa och bank | 838 | 537 | 705 | 534 | 488 | 762 | 592 | 338 |
| Omsättningstillgångar | 949 | 841 | 968 | 1 015 | 933 | 1 119 | 1 143 | 1 010 |
| Summa tillgångar | 1 009 | 977 | 1 017 | 1 071 | 996 | 1 119 | 1 143 | 1 010 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 749 | 745 | 711 | 667 | 677 | 656 | 506 | 0 |
| Eget kapital | 739 | 800 | 895 | 910 | 867 | 878 | 905 | 725 |
| Justerat eget kapital | 739 | 800 | 895 | 910 | 867 | 878 | 905 | 725 |
| Kortfristiga skulder | 270 | 177 | 122 | 161 | 129 | 241 | 238 | 285 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 009 | 977 | 1 017 | 1 071 | 996 | 1 119 | 1 143 | 1 010 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 435 granskade bolag ligger Hjärups Fastighetsservice AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -7,1 procent, och soliditeten var hög — 73,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Staffanstorp.
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsservice samt fastighetsnära tjänster och felavhjälpande underhåll samt projektledning vid förändring av befintliga lokaler eller flytt till ny lokal. Bolaget skall bedriva försäljning av inredning, teknik och konsulttjänster inom fastighetsbranschen. Företaget skall också bedriva reparation, underhåll, försäljning och uthyrning av maskiner inom fastighets- lantbruks- och bilbranschen.
Styrelse & ledning
- Fredrik Hansson (f. 1974) Styrelseledamot
- Lotta Grönvall (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-07-10 |
|---|---|
| Bransch | Fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100) |
| Adress | Smörblommevägen 20, 245 63, Hjärup Besök: Smörblommevägen 20, Hjärup |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |