Aktiebolag Göteborg
HixaDerm AB
24 sökningar
274 tkr
+5,0 %96,4 %
−0,2 p.e.72,1 %
+1,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 274 | 261 | 255 | 253 | 218 | 96 |
| Rörelseresultat | 264 | 252 | 226 | 219 | 157 | 90 |
| Årets resultat | 210 | 203 | 182 | 174 | 124 | 71 |
| Eget kapital | 259 | 229 | 297 | 294 | 220 | 96 |
| Balansomslutning | 359 | 326 | 367 | 371 | 287 | 134 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 274 | 261 | 255 | 253 | 218 | 96 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 3 | 4 | 9 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 9 | 26 | 30 | 52 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −1 |
| Rörelseresultat | 264 | 252 | 226 | 219 | 157 | 90 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 3 | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 265 | 255 | 230 | 219 | 157 | 90 |
| Skatt | 54 | 52 | 47 | 45 | 32 | 19 |
| Årets resultat | 210 | 203 | 182 | 174 | 124 | 71 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 6 | 22 | 14 | 24 | 31 | 31 |
| Kassa och bank | 353 | 304 | 353 | 347 | 257 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 359 | 326 | 367 | 371 | 287 | 134 |
| Summa tillgångar | 359 | 326 | 367 | 371 | 287 | 134 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 24 | 1 | 90 | 95 | 71 | 0 |
| Eget kapital | 259 | 229 | 297 | 294 | 220 | 96 |
| Justerat eget kapital | 259 | 229 | 297 | 294 | 220 | 96 |
| Kortfristiga skulder | 100 | 97 | 70 | 77 | 67 | 38 |
| Summa eget kapital och skulder | 359 | 326 | 367 | 371 | 287 | 134 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 600 bolag som granskas inom samma bransch hamnar HixaDerm AB strax under mitten sett till omsättning, med 274 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 96,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 72,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Specialistläkartjänster huvudsakligen inom hud- och könssjukvård. Utbildning inom hälso- och sjukvård, huvudsakligen inom hud- och könssjukvård. Medicinsk rådgivning inom hälso- och sjukvård, huvudsakligen inom hud- och könssjukvård.
Styrelse & ledning
- Sam Polesie (f. 1984) Styrelseledamot
- Eva Larsson (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-02-05 |
|---|---|
| Bransch | Personalutbildning (SNI 85594) |
| Adress | Brännmästaregatan 16, 431 36, Mölndal Besök: Brännmästaregatan 16, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |