Aktiebolag Stockholm
Hising Arkitektbyrå AB
107 sökningar
Omsättning 2025
94 tkr
−9,6 %Rörelsemarginal
12,8 %
−14,2 p.e.Soliditet
34,8 %
0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 94 | 104 | 143 | 83 | 115 | 44 | 110 | 139 |
| Rörelseresultat | 12 | 28 | 85 | 35 | 60 | −5 | 29 | 48 |
| Årets resultat | 12 | 21 | 67 | 28 | 46 | −6 | 22 | 37 |
| Eget kapital | 64 | 72 | 117 | 78 | 91 | 44 | 72 | 87 |
| Balansomslutning | 184 | 207 | 226 | 186 | 198 | 147 | 177 | 202 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 94 | 104 | 143 | 83 | 115 | 44 | 110 | 139 |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 3 | 2 | 1 | 5 | 23 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 74 | 68 | 50 | 45 | 52 | 39 | 53 | 53 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 | −6 | −5 | −1 | −2 | −5 | −5 | −13 |
| Rörelseresultat | 12 | 28 | 85 | 35 | 60 | −5 | 29 | 48 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 15 | 29 | 85 | 35 | 60 | −6 | 29 | 48 |
| Skatt | 4 | 7 | 18 | 8 | 14 | 0 | 7 | 11 |
| Årets resultat | 12 | 21 | 67 | 28 | 46 | −6 | 22 | 37 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 56 | 10 | 51 | 41 | 72 | 31 | 47 | 75 |
| Kassa och bank | 128 | 197 | 175 | 145 | 126 | 116 | 129 | 128 |
| Omsättningstillgångar | 184 | 207 | 226 | 186 | 198 | 147 | 177 | 202 |
| Summa tillgångar | 184 | 207 | 226 | 186 | 198 | 147 | 177 | 202 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 | 1 | 0 | 0 | −5 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 64 | 72 | 117 | 78 | 91 | 44 | 72 | 87 |
| Justerat eget kapital | 64 | 72 | 117 | 78 | 91 | 44 | 72 | 87 |
| Långfristiga skulder | 105 | 100 | 77 | 70 | 65 | 85 | 88 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 35 | 32 | 38 | 42 | 18 | 17 | 51 |
| Summa eget kapital och skulder | 184 | 207 | 226 | 186 | 198 | 147 | 177 | 202 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 646 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hising Arkitektbyrå AB strax under mitten sett till omsättning, med 94 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 34,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 10 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom arkitektur och design, konstförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Hising (f. 1942) Styrelseledamot
- Moa Schulman (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-08 |
|---|---|
| Bransch | Arkitektverksamhet (SNI 71110) |
| Adress | Handelsvägen 34, 122 32, Enskede Besök: Handelsvägen 34, Enskede |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |