Aktiebolag Smedjebacken
Hinsbo Schakt AB
255 sökningar
Omsättning 2025
30,6 mkr
−10,6 %Rörelsemarginal
5,4 %
−0,1 p.e.Soliditet
26,5 %
+0,6 p.e.Anställda
6
+20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 629 | 34 252 | 24 875 | 16 763 | 21 627 |
| Rörelseresultat | 1 645 | 1 876 | 280 | 721 | 2 054 |
| Årets resultat | −91 | 174 | 427 | 69 | 566 |
| Eget kapital | 1 854 | 1 945 | 1 771 | 1 344 | 1 275 |
| Balansomslutning | 22 731 | 19 643 | 15 707 | 17 623 | 14 294 |
| Anställda | 6 | 5 | 5 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 629 | 34 252 | 24 875 | 16 763 | 21 627 |
| Personalkostnader | 4 242 | 3 469 | 3 074 | 3 465 | 2 992 |
| Av- och nedskrivningar | 2 863 | 2 326 | 2 433 | 2 214 | 1 698 |
| Övriga externa kostnader | 5 457 | 7 310 | 6 232 | 4 171 | 3 484 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 422 | −19 271 | −12 856 | −6 192 | −11 399 |
| Rörelseresultat | 1 645 | 1 876 | 280 | 721 | 2 054 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 437 | 372 | 340 | 240 | 158 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 209 | 1 508 | −59 | 491 | 1 497 |
| Bokslutsdispositioner | −1 287 | −1 276 | 487 | −383 | −663 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −11 | 0 |
| Skatt | 12 | 58 | 0 | 28 | 267 |
| Årets resultat | −91 | 174 | 427 | 69 | 566 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 033 | 7 996 | 7 056 | 9 324 | 7 987 |
| Varulager | 4 535 | 4 123 | 3 880 | 4 365 | 3 150 |
| Kortfristiga fordringar | 5 163 | 7 524 | 4 771 | 3 934 | 3 023 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 135 |
| Omsättningstillgångar | 9 697 | 11 647 | 8 651 | 8 299 | 6 307 |
| Summa tillgångar | 22 731 | 19 643 | 15 707 | 17 623 | 14 294 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 845 | 1 671 | 1 244 | 1 175 | 609 |
| Eget kapital | 1 854 | 1 945 | 1 771 | 1 344 | 1 275 |
| Justerat eget kapital | 6 034 | 5 103 | 3 915 | 3 874 | 3 501 |
| Obeskattade reserver | 5 264 | 3 977 | 2 700 | 3 187 | 2 804 |
| Långfristiga skulder | 6 332 | 4 473 | 3 511 | 5 886 | 2 753 |
| Kortfristiga skulder | 9 281 | 9 248 | 7 725 | 7 206 | 7 462 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 731 | 19 643 | 15 707 | 17 623 | 14 294 |
| Ställda säkerheter | 16 125 | 12 850 | 11 817 | 15 033 | 10 258 |
Verksamhet
Med 30,6 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Hinsbo Schakt AB till den övre fjärdedelen bland branschens 9 519 bolag med bokslut. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,4 procent, och soliditeten var god — 26,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Smedjebacken.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvalta aktier, utföra anläggning av skogsvägar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Dannfeldt (f. 1981) Styrelseledamot
- Lillemor Landin (f. 1959) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marcus Persson (f. 1979) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-08-25 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Västermorvägen 111, 771 90, Ludvika Besök: Västermorvägen 111, Ludvika |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5793849 |