Aktiebolag Lidköping
Hindens Rör AB
16 sökningar
1,4 mkr
−21,0 %4,4 %
+5,7 p.e.20,8 %
+17,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 414 | 1 791 | 1 328 | 1 535 |
| Rörelseresultat | 62 | −24 | −55 | 105 |
| Årets resultat | 52 | −35 | −49 | 71 |
| Eget kapital | 64 | 12 | 47 | 96 |
| Balansomslutning | 308 | 361 | 376 | 266 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 414 | 1 791 | 1 328 | 1 535 |
| Personalkostnader | 274 | 230 | 199 | 462 |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 28 | 32 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 385 | 539 | 452 | 360 |
| Övriga rörelseposter, netto | −668 | −1 018 | −700 | −589 |
| Rörelseresultat | 62 | −24 | −55 | 105 |
| Räntekostnader | 9 | 11 | 8 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 52 | −35 | −63 | 104 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 14 | −14 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 19 |
| Årets resultat | 52 | −35 | −49 | 71 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 53 | 78 | 106 | 61 |
| Varulager | 69 | 73 | 71 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 129 | 141 | 155 |
| Kassa och bank | 8 | 81 | 58 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 256 | 283 | 270 | 205 |
| Summa tillgångar | 308 | 361 | 376 | 266 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −13 | 22 | 71 | 0 |
| Eget kapital | 64 | 12 | 47 | 96 |
| Justerat eget kapital | 64 | 12 | 47 | 107 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 14 |
| Långfristiga skulder | 67 | 73 | 79 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 177 | 276 | 250 | 156 |
| Summa eget kapital och skulder | 308 | 361 | 376 | 266 |
| Ställda säkerheter | 178 | 178 | 179 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 956 granskade bolag ligger Hindens Rör AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 20,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Lidköping.
Bolaget ska bedriva nyinstallation, reparation och service inom VVS, även idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pontus Palmquist (f. 1993) Styrelseledamot
- Julia Larsson (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-08-12 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Söne Iseberga 4, 531 97, Lidköping Besök: Söne Iseberga 4, Lidköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |