Aktiebolag Luleå
Himlakatten Holding AB
140 sökningar
Omsättning 2025
56 tkr
−27,3 %Rörelsemarginal
12,5 %
−16,1 p.e.Soliditet
25,6 %
−35,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 56 | 77 | 32 | 49 | 450 | 185 | 230 | 171 |
| Rörelseresultat | 7 | 22 | −74 | −83 | 9 | 2 | 7 | 37 |
| Årets resultat | 6 | 22 | −75 | −77 | 2 | 1 | 7 | 37 |
| Eget kapital | 56 | 141 | 119 | 194 | 271 | 269 | 268 | 261 |
| Balansomslutning | 219 | 231 | 200 | 223 | 302 | 581 | 606 | 615 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 56 | 77 | 32 | 49 | 450 | 185 | 230 | 171 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 16 | 23 | 19 | 2 | 1 | 18 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 7 | 7 | 7 | 9 | 8 | 12 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 30 | 29 | 77 | 93 | 77 | 132 | 150 | 84 |
| Övriga rörelseposter, netto | −14 | −19 | −6 | −9 | −336 | −41 | −60 | −17 |
| Rörelseresultat | 7 | 22 | −74 | −83 | 9 | 2 | 7 | 37 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | 22 | −75 | −83 | 9 | 2 | 7 | 37 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 6 | −6 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6 | 22 | −75 | −77 | 2 | 1 | 7 | 37 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 12 | 19 | 26 | 35 | 10 | 22 |
| Varulager | 155 | 169 | 188 | 195 | 204 | 540 | 576 | 591 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 9 | 7 | 6 | 20 | 1 |
| Kassa och bank | 64 | 57 | 0 | 0 | 65 | 0 | 0 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 219 | 225 | 188 | 204 | 276 | 546 | 596 | 593 |
| Summa tillgångar | 219 | 231 | 200 | 223 | 302 | 581 | 606 | 615 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 91 | 69 | 144 | 221 | 219 | 218 | 211 | 174 |
| Eget kapital | 56 | 141 | 119 | 194 | 271 | 269 | 268 | 261 |
| Justerat eget kapital | 56 | 141 | 119 | 194 | 276 | 269 | 268 | 261 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 10 | 12 | 0 | 281 | 300 | 327 |
| Kortfristiga skulder | 163 | 90 | 71 | 17 | 25 | 31 | 38 | 27 |
| Summa eget kapital och skulder | 219 | 231 | 200 | 223 | 302 | 581 | 606 | 615 |
| Ansvarsförbindelser | 609 | 0 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 001 granskade bolag ligger Himlakatten Holding AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 56 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 25,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Luleå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom Hälsopromotion, musik, konst, författarskap och smyckedesign. Äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Katarina Fallholm Lindbäck (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Katarina Fallholm Lindbäck (f. 1964) Styrelseledamot
- Max Lindbäck (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-09 |
|---|---|
| Bransch | Industridesign och modedesign (SNI 74110) |
| Adress | Svanövägen 8, 972 51, Luleå Besök: Svanövägen 8, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |