Aktiebolag Ödeshög
HillMill AB
73 sökningar
Omsättning 2025
453 tkr
−13,5 %Rörelsemarginal
-66,4 %
Soliditet
16,0 %
−3,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 453 | 524 | 729 | 1 325 | 605 | 596 | 704 | 668 |
| Rörelseresultat | −301 | 582 | 79 | 688 | −42 | −66 | 472 | −187 |
| Årets resultat | −207 | 0 | 0 | 0 | −1 | −288 | 0 | −37 |
| Eget kapital | 640 | 847 | 846 | 847 | 846 | 847 | 1 136 | 1 135 |
| Balansomslutning | 4 005 | 4 459 | 5 707 | 6 037 | 5 526 | 6 182 | 6 526 | 3 171 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 453 | 524 | 729 | 1 325 | 605 | 596 | 704 | 668 |
| Av- och nedskrivningar | 370 | 370 | 370 | 370 | 384 | 384 | 333 | 244 |
| Övriga externa kostnader | 384 | 426 | 279 | 266 | 262 | 277 | 249 | 611 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 854 | — | — | — | — | 350 | — |
| Rörelseresultat | −301 | 582 | 79 | 688 | −42 | −66 | 472 | −187 |
| Ränteintäkter | 4 | 41 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 159 | 273 | 329 | 276 | 222 | 225 | 114 | 83 |
| Resultat efter finansiella poster | −457 | 350 | −247 | 414 | −262 | −288 | 360 | −267 |
| Bokslutsdispositioner | 250 | −350 | 247 | −414 | 261 | 0 | −360 | 230 |
| Årets resultat | −207 | 0 | 0 | 0 | −1 | −288 | 0 | −37 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 868 | 3 239 | 3 609 | 3 979 | 4 349 | 4 734 | 5 118 | 1 951 |
| Kortfristiga fordringar | 643 | 666 | 715 | 949 | 675 | 714 | 844 | 794 |
| Kassa och bank | 494 | 554 | 1 383 | 1 109 | 502 | 735 | 564 | 426 |
| Omsättningstillgångar | 1 137 | 1 221 | 2 098 | 2 058 | 1 177 | 1 449 | 1 408 | 1 220 |
| Summa tillgångar | 4 005 | 4 459 | 5 707 | 6 037 | 5 526 | 6 182 | 6 526 | 3 171 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 341 | 341 | 340 | 341 | 341 | 629 | 630 | 666 |
| Eget kapital | 640 | 847 | 846 | 847 | 846 | 847 | 1 136 | 1 135 |
| Justerat eget kapital | 1 148 | 1 554 | 1 276 | 1 472 | 1 143 | 1 351 | 1 640 | 1 353 |
| Obeskattade reserver | 640 | 890 | 541 | 787 | 374 | 635 | 635 | 275 |
| Långfristiga skulder | 2 649 | 2 649 | 4 249 | 4 249 | 4 249 | 4 649 | 4 574 | 1 574 |
| Kortfristiga skulder | 76 | 73 | 71 | 154 | 57 | 51 | 181 | 187 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 005 | 4 459 | 5 707 | 6 037 | 5 526 | 6 182 | 6 526 | 3 171 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 112 | 5 112 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 642 granskade bolag ligger HillMill AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 453 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -66,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 16,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 14 procent. Bolaget hör hemma i Ödeshög.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva vindkraftverk samt därmed förenlig verksam- het.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lennart Isaksson (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Engholm (f. 1962) Styrelseledamot
- Christina Engholm (f. 1963) Styrelsesuppleant
- Susanne Isaksson (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-11-09 |
|---|---|
| Bransch | Generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120) |
| Adress | Rök Knivstorp 1, 599 94, Ödeshög Besök: Rök Knivstorp 1, Ödeshög |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0142-71018 |