Aktiebolag Stockholm
High Society by Sofia AB
51 sökningar
2,5 mkr
+6,7 %22,7 %
−6,9 p.e.66,8 %
+22,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 526 | 2 368 | 1 935 | 1 484 | 1 405 | 1 217 | 1 343 | 1 463 |
| Rörelseresultat | 574 | 701 | 326 | −94 | −34 | −43 | 65 | 14 |
| Årets resultat | 1 325 | 377 | 295 | −126 | −73 | −93 | 8 | −48 |
| Eget kapital | 1 955 | 730 | 353 | 58 | 64 | 52 | 60 | 52 |
| Balansomslutning | 2 926 | 1 646 | 2 040 | 968 | 1 090 | 1 212 | 1 454 | 1 747 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 526 | 2 368 | 1 935 | 1 484 | 1 405 | 1 217 | 1 343 | 1 463 |
| Personalkostnader | 1 153 | 835 | 894 | 812 | 738 | 567 | 477 | 516 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 92 | 113 | 242 | 242 | 242 | 242 | 182 |
| Övriga externa kostnader | 437 | 461 | 379 | 327 | 341 | 385 | 355 | 516 |
| Övriga rörelseposter, netto | −261 | −279 | −223 | −197 | −118 | −66 | −204 | −235 |
| Rörelseresultat | 574 | 701 | 326 | −94 | −34 | −43 | 65 | 14 |
| Ränteintäkter | 3 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 22 | 53 | 25 | 32 | 39 | 50 | 57 | 62 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 554 | 648 | 301 | −126 | −73 | −93 | 8 | −48 |
| Bokslutsdispositioner | −140 | −171 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 89 | 101 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 325 | 377 | 295 | −126 | −73 | −93 | 8 | −48 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 314 | 1 390 | 1 482 | 651 | 880 | 1 123 | 1 365 | 1 607 |
| Varulager | 115 | 91 | 96 | 80 | 70 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 431 | 158 | 178 | 67 | 36 | 23 | 41 | 26 |
| Kassa och bank | 66 | 7 | 284 | 170 | 104 | 67 | 48 | 114 |
| Omsättningstillgångar | 1 611 | 256 | 558 | 318 | 210 | 90 | 89 | 140 |
| Summa tillgångar | 2 926 | 1 646 | 2 040 | 968 | 1 090 | 1 212 | 1 454 | 1 747 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 580 | 303 | 8 | 14 | 87 | 10 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 1 955 | 730 | 353 | 58 | 64 | 52 | 60 | 52 |
| Justerat eget kapital | 2 202 | 866 | 353 | 58 | 64 | 52 | 60 | 52 |
| Obeskattade reserver | 311 | 171 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 247 | 424 | 1 014 | 622 | 816 | 1 030 | 1 310 | 1 582 |
| Kortfristiga skulder | 413 | 321 | 673 | 288 | 210 | 130 | 84 | 113 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 926 | 1 646 | 2 040 | 968 | 1 090 | 1 212 | 1 454 | 1 747 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar High Society by Sofia AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 22,7 procent, och soliditeten var hög — 66,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet och konsultverksamhet inom hår- och skönhetsvård, styling och mode samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sofia Stenholm (f. 1980) Styrelseledamot
- Harriet Elisabet Stenholm (f. 1944) Styrelsesuppleant
- Rickard Beergrehn (f. 1994) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | High Society by Sofia AB (559124-6912) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-09-08 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Luntmakargatan 36, 111 37, Stockholm Besök: Luntmakargatan 36, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |