Aktiebolag Nacka 58 sökningar
High Level Development Sweden AB
Datakonsultverksamhet
257 tkr
−25,3 %0,4 %
+1,8 p.e.48,7 %
+15,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 257 | 344 | 381 | 313 | 509 | 621 | 562 | 826 |
| Rörelseresultat | 1 | −5 | 10 | 0 | 4 | 17 | 18 | 62 |
| Årets resultat | 1 | −5 | 8 | 0 | 3 | 13 | 14 | 47 |
| Eget kapital | 135 | 134 | 139 | 131 | 130 | 127 | 114 | 100 |
| Balansomslutning | 277 | 406 | 437 | 213 | 325 | 255 | 254 | 482 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 257 | 344 | 381 | 313 | 509 | 621 | 562 | 826 |
| Personalkostnader | 194 | 281 | 312 | 233 | 399 | 496 | 477 | 691 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 68 | 59 | 80 | 106 | 108 | 67 | 74 |
| Rörelseresultat | 1 | −5 | 10 | 0 | 4 | 17 | 18 | 62 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −5 | 10 | 0 | 4 | 17 | 17 | 62 |
| Skatt | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | 4 | 14 |
| Årets resultat | 1 | −5 | 8 | 0 | 3 | 13 | 14 | 47 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 27 | 179 | 201 | 49 | 140 | 122 | 192 | 462 |
| Kassa och bank | 250 | 227 | 236 | 164 | 186 | 133 | 62 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 277 | 406 | 437 | 213 | 325 | 255 | 254 | 482 |
| Summa tillgångar | 277 | 406 | 437 | 213 | 325 | 255 | 254 | 482 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 84 | 89 | 81 | 81 | 77 | 64 | 50 | 3 |
| Eget kapital | 135 | 134 | 139 | 131 | 130 | 127 | 114 | 100 |
| Justerat eget kapital | 135 | 134 | 139 | 131 | 130 | 127 | 114 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 142 | 272 | 298 | 82 | 195 | 128 | 140 | 382 |
| Summa eget kapital och skulder | 277 | 406 | 437 | 213 | 325 | 255 | 254 | 482 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 041 granskade bolag ligger High Level Development Sweden AB strax under mitten räknat på omsättning, med 257 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 48,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 25 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Nacka.
Företaget ska bedriva systemutveckling och tillhandahålla konsulttjänster inom området datasystem. I vissa fall kommer även försäljning av datorer och kringutrustning att förekomma.
Styrelse & ledning
- Per Malm (f. 1963) Verkställande direktör
- Per Malm (f. 1963) Styrelseledamot
- Kerstin Ekstrand Malm (f. 1957) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-08-09 |
|---|---|
| Adress | Flugsnapparvägen 6A, 138 37, Älta Besök: Flugsnapparvägen 6 A, Älta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |