Aktiebolag Nordanstig
High Altitude AB
66 sökningar
Omsättning 2025
1 mkr
−68,7 %Rörelsemarginal
-47,4 %
−33,2 p.e.Soliditet
4,1 %
−12,9 p.e.Anställda
1
−75,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 022 | 3 270 | 3 796 | 3 502 | 2 463 |
| Rörelseresultat | −484 | −464 | 72 | 687 | 129 |
| Årets resultat | −552 | −222 | 31 | 400 | 111 |
| Eget kapital | 47 | 299 | 621 | 590 | 291 |
| Balansomslutning | 1 134 | 1 750 | 2 500 | 2 014 | 1 072 |
| Anställda | 1 | 4 | 4 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 022 | 3 270 | 3 796 | 3 502 | 2 463 |
| Personalkostnader | 621 | 2 299 | 2 215 | 1 938 | 1 311 |
| Av- och nedskrivningar | 391 | 425 | 440 | 134 | 61 |
| Övriga externa kostnader | 521 | 1 069 | 1 158 | 843 | 979 |
| Övriga rörelseposter, netto | 27 | 59 | 89 | 100 | 17 |
| Rörelseresultat | −484 | −464 | 72 | 687 | 129 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 70 | 73 | 29 | 16 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | −552 | −537 | 43 | 671 | 114 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 315 | 0 | −170 | 30 |
| Skatt | 0 | 0 | 13 | 102 | 33 |
| Årets resultat | −552 | −222 | 31 | 400 | 111 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 716 | 1 107 | 1 532 | 804 | 262 |
| Kortfristiga fordringar | 341 | 484 | 953 | 1 003 | 443 |
| Kassa och bank | 77 | 159 | 15 | 207 | 367 |
| Omsättningstillgångar | 418 | 643 | 968 | 1 209 | 810 |
| Summa tillgångar | 1 134 | 1 750 | 2 500 | 2 014 | 1 072 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 249 | 471 | 540 | 140 | 130 |
| Eget kapital | 47 | 299 | 621 | 590 | 291 |
| Justerat eget kapital | 47 | 299 | 871 | 840 | 406 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 315 | 315 | 145 |
| Långfristiga skulder | 692 | 791 | 920 | 274 | 142 |
| Kortfristiga skulder | 395 | 660 | 644 | 835 | 494 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 134 | 1 750 | 2 500 | 2 014 | 1 072 |
| Ställda säkerheter | 518 | 797 | 1 122 | 388 | 155 |
| Ansvarsförbindelser | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte High Altitude AB 1 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -47,4 procent, och soliditeten var låg — 4,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 69 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Nordanstig.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom försäljning och service av kommunikationssystem för datornätverk, digital-tv, antenner, larm och övrig elarmatur samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Erik Lööw (f. 1978) Styrelseledamot
- Erica Andersson (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Henrik Olsson (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-02 |
|---|---|
| Bransch | Anläggningsarbeten för telekommunikation (SNI 42222) |
| Adress | Yttre 151, 829 51, Bergsjö Besök: Yttre 151, Bergsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7465238 |