Aktiebolag Stockholm 167 sökningar
Hiab AB
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
7,3 mdkr
+864,7 %3,1 %
−0,6 p.e.40,1 %
+12,4 p.e.143
−2,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 272 685 | 753 916 | 8 885 000 | 5 381 328 | 4 569 838 | 6 222 136 | 5 510 502 |
| Rörelseresultat | 223 113 | 27 750 | 240 563 | −22 391 | 21 682 | 259 194 | 307 740 |
| Årets resultat | 260 295 | 21 022 | 276 275 | −30 236 | 12 488 | 179 527 | 16 444 |
| Eget kapital | 958 459 | 57 630 | 577 564 | 540 980 | 557 549 | 565 454 | 381 200 |
| Balansomslutning | 2 390 726 | 208 327 | 2 824 245 | 2 428 197 | 2 390 489 | 2 607 271 | 2 469 660 |
| Anställda | 143 | 146 | 137 | 141 | 160 | 181 | 165 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 272 685 | 753 916 | 8 885 000 | 5 381 328 | 4 569 838 | 6 222 136 | 5 510 502 |
| Kostnad sålda varor | 0 | 669 890 | 7 820 779 | 4 749 669 | 4 056 212 | 5 448 963 | 4 599 742 |
| Bruttoresultat | 7 272 685 | 84 026 | 1 064 220 | 631 659 | 513 625 | 773 172 | 910 759 |
| Rörelseresultat | 223 113 | 27 750 | 240 563 | −22 391 | 21 682 | 259 194 | 307 740 |
| Ränteintäkter | 23 981 | 60 | 302 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 22 601 | 0 | 44 | 802 | 0 | 10 | 104 |
| Resultat efter finansiella poster | 224 494 | 24 018 | 304 903 | −47 814 | −8 420 | 216 823 | 290 274 |
| Bokslutsdispositioner | 108 004 | 9 686 | 26 300 | 1 114 | 37 252 | 10 867 | 6 065 |
| Koncernbidrag | 0 | −7 097 | 0 | 0 | 0 | 0 | −272 298 |
| Skatt | 72 204 | 5 585 | 54 928 | −16 462 | 16 343 | 48 163 | 7 597 |
| Årets resultat | 260 295 | 21 022 | 276 275 | −30 236 | 12 488 | 179 527 | 16 444 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 187 197 | 30 708 | 489 464 | 613 728 | 453 063 | 576 046 | 635 615 |
| Varulager | 29 473 | 3 881 | 17 470 | 23 110 | 20 899 | 23 221 | 16 507 |
| Kortfristiga fordringar | 2 167 833 | 173 710 | 2 317 008 | 1 791 244 | 1 916 414 | 2 007 380 | 1 817 526 |
| Kassa och bank | 6 222 | 28 | 302 | 114 | 111 | 622 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 2 203 529 | 177 619 | 2 334 780 | 1 814 468 | 1 937 425 | 2 031 224 | 1 834 044 |
| Summa tillgångar | 2 390 726 | 208 327 | 2 824 245 | 2 428 197 | 2 390 489 | 2 607 271 | 2 469 660 |
| Aktiekapital | 11 608 | 1 000 | 11 191 | 10 419 | 10 170 | 10 550 | 10 421 |
| Balanserat resultat | 657 383 | 35 608 | 290 097 | 560 797 | 534 891 | 375 376 | 354 334 |
| Eget kapital | 958 459 | 57 630 | 577 564 | 540 980 | 557 549 | 565 454 | 381 200 |
| Justerat eget kapital | 987 631 | 67 530 | 774 445 | 743 716 | 756 290 | 802 324 | 623 692 |
| Obeskattade reserver | 36 740 | 12 469 | 247 961 | 255 335 | 250 304 | 298 325 | 305 406 |
| Avsättningar | 269 523 | 20 965 | 213 278 | 174 158 | 161 021 | 153 900 | 122 794 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 677 254 | 661 050 | 685 782 | 848 210 |
| Kortfristiga skulder | 1 155 175 | 117 263 | 1 785 440 | 780 468 | 760 563 | 903 808 | 812 048 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 390 726 | 208 327 | 2 824 245 | 2 428 197 | 2 390 489 | 2 607 271 | 2 469 660 |
| Ansvarsförbindelser | 2 855 | 224 | 2 092 | 1 573 | 1 393 | 1 202 | 10 202 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 939 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hiab AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 7,3 miljarder kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,1 procent, och soliditeten var god — 40,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 865 procent. Bolaget sysselsatte 143 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt genom dotterbolag bedriva utveckling, tillverkning, försäljning och marknadsföring av hydraulisk och övrig utrustning och lösningar för lasthantering, annan materialhantering och materialtransport bl.a. avseende styckegodskranar, skogskranar, lastväxlare och andra lastapparater, att utföra service på sådan utrustning, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet liksom att utöva koncerngemensamma funktioner för koncernbolag.
Styrelse & ledning
- Mikko Juhani Puolakka (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Thao Le (f. 1977) Styrelseledamot
- Taina Johanna Tirkkonen (f. 1975) Styrelseledamot
- Jon Mikael Wärn (f. 1985) Styrelseledamot
- Birgitte Jespersen Skade (f. 1972) Extern VD
- Annika Engström (f. 1967) Huvudansvarig revisor
- Scott Allen Phillips (f. 1968) Extern firmatecknare
- Ulrika Liljeholm (f. 1972) Extern firmatecknare
- Ghita Jansson-Kiuru (f. 1967) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Kalmar Solutions AB (556014-5418) |
|---|---|
| Koncernmoder | CARGOTEC OYJ |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-09-01 |
|---|---|
| Adress | Hyllie Vattenparksgata 12, 215 32, Malmö Besök: Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |