Aktiebolag Lidingö
Herview AB
56 sökningar
3,6 mkr
−2,6 %20,1 %
−5,0 p.e.66,8 %
+2,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 622 | 3 717 | 3 245 | 2 451 | 1 117 | 1 142 |
| Rörelseresultat | 728 | 934 | 374 | 937 | −173 | 634 |
| Årets resultat | 577 | 738 | 296 | 778 | −173 | 496 |
| Eget kapital | 987 | 1 009 | 702 | 836 | 348 | 521 |
| Balansomslutning | 1 478 | 1 569 | 1 247 | 1 336 | 647 | 691 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 622 | 3 717 | 3 245 | 2 451 | 1 117 | 1 142 |
| Personalkostnader | 2 629 | 2 558 | 2 531 | 1 364 | 1 221 | 403 |
| Övriga externa kostnader | 265 | 225 | 240 | 150 | 169 | 106 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −100 | — | 100 | — |
| Rörelseresultat | 728 | 934 | 374 | 937 | −173 | 634 |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 728 | 931 | 374 | 936 | −173 | 633 |
| Skatt | 151 | 193 | 78 | 158 | 0 | 137 |
| Årets resultat | 577 | 738 | 296 | 778 | −173 | 496 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 40 | 40 | 10 | 10 | 25 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 451 | 208 | 521 | 711 | 201 | 151 |
| Kassa och bank | 987 | 1 321 | 716 | 615 | 422 | 515 |
| Omsättningstillgångar | 1 438 | 1 529 | 1 237 | 1 326 | 622 | 666 |
| Summa tillgångar | 1 478 | 1 569 | 1 247 | 1 336 | 647 | 691 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 385 | 246 | 381 | 33 | 496 | 0 |
| Eget kapital | 987 | 1 009 | 702 | 836 | 348 | 521 |
| Justerat eget kapital | 987 | 1 009 | 702 | 836 | 348 | 521 |
| Kortfristiga skulder | 491 | 560 | 545 | 500 | 299 | 170 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 478 | 1 569 | 1 247 | 1 336 | 647 | 691 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Herview AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,1 procent, och soliditeten var hög — 66,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Lidingö.
Bolaget ska driva konsultverksamhet samt erbjuda tjänster och utbildning för ägare, styrelser och företagsledningar. Detta omfattar att tillhandahålla rådgivning och tjänster inom risk och regelefterlevnad, affärsstyrning, strategi, kapitalmarknadsfrågor, kommunikation och IR samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom it och verksamhetsutveckling. Bolaget ska investera eventuella vinster ur verksamheten i vinstsyfte.
Styrelse & ledning
- Christina Ploom (f. 1973) Verkställande direktör
- Fredrik Ploom (f. 1977) Styrelseledamot
- Christina Ploom (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Fredrik Ploom (f. 1977) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-02-03 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Seglarvägen 24, 181 62, Lidingö Besök: Seglarvägen 24, Lidingö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |