Aktiebolag Eskilstuna
HermanTech AB
73 sökningar
2,5 mkr
−25,0 %37,6 %
−36,3 p.e.95,9 %
+15,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 529 | 3 373 | 2 201 | 2 802 | 2 804 | 3 314 | 1 834 | 1 834 |
| Rörelseresultat | 952 | 2 495 | 621 | 1 640 | 1 645 | 1 359 | 600 | 707 |
| Årets resultat | 55 809 | 1 685 | 486 | 1 461 | 947 | 791 | 395 | 403 |
| Eget kapital | 67 207 | 12 125 | 10 894 | 10 857 | 9 772 | 9 234 | 8 717 | 8 663 |
| Balansomslutning | 70 047 | 15 008 | 13 556 | 13 050 | 12 044 | 10 840 | 9 994 | 9 812 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 529 | 3 373 | 2 201 | 2 802 | 2 804 | 3 314 | 1 834 | 1 834 |
| Personalkostnader | 619 | 612 | 1 185 | 1 316 | 990 | 1 022 | 1 086 | 995 |
| Av- och nedskrivningar | 57 | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 902 | 1 154 | 395 | 327 | 166 | 939 | 308 | 290 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 930 | — | 481 | — | — | 160 | 189 |
| Rörelseresultat | 952 | 2 495 | 621 | 1 640 | 1 645 | 1 359 | 600 | 707 |
| Ränteintäkter | 55 254 | 199 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 7 | 0 | 2 | 47 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 56 204 | 2 686 | 623 | 1 639 | 1 598 | 1 358 | 600 | 707 |
| Bokslutsdispositioner | −172 | −548 | 0 | 218 | −402 | −345 | −90 | −183 |
| Skatt | 223 | 454 | 137 | 395 | 249 | 222 | 115 | 121 |
| Årets resultat | 55 809 | 1 685 | 486 | 1 461 | 947 | 791 | 395 | 403 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 19 151 | 7 115 | 7 101 | 6 169 | 3 419 | 817 | 17 | 32 |
| Kortfristiga fordringar | 4 029 | 1 916 | 1 350 | 595 | 472 | 302 | 334 | 405 |
| Kassa och bank | 46 867 | 5 977 | 5 105 | 6 286 | 8 152 | 9 721 | 9 643 | 9 376 |
| Omsättningstillgångar | 50 896 | 7 893 | 6 455 | 6 881 | 8 625 | 10 023 | 9 977 | 9 780 |
| Summa tillgångar | 70 047 | 15 008 | 13 556 | 13 050 | 12 044 | 10 840 | 9 994 | 9 812 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 11 348 | 10 390 | 10 358 | 9 346 | 8 775 | 8 393 | 8 272 | 8 210 |
| Eget kapital | 67 207 | 12 125 | 10 894 | 10 857 | 9 772 | 9 234 | 8 717 | 8 663 |
| Justerat eget kapital | 69 032 | 13 814 | 12 148 | 12 111 | 11 199 | 10 342 | 9 550 | 9 424 |
| Obeskattade reserver | 2 299 | 2 127 | 1 579 | 1 579 | 1 797 | 1 395 | 1 049 | 959 |
| Kortfristiga skulder | 541 | 756 | 1 083 | 614 | 475 | 211 | 228 | 190 |
| Summa eget kapital och skulder | 70 047 | 15 008 | 13 556 | 13 050 | 12 044 | 10 840 | 9 994 | 9 812 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar HermanTech AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 37,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 95,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 25 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Eskilstuna.
Bolaget ska bedriva prototyptillverkning, försäljning och utveckling inom mekatronik jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Johansson (f. 1976) Verkställande direktör
- Daniel Johansson (f. 1976) Styrelseledamot
- Iréne Margareta Johansson (f. 1948) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Sergels väg 4, 635 36, Ärla Besök: Sergels Väg 4, Ärla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |