Aktiebolag Mark 96 sökningar
Herfors Förvaltning AB
Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Omsättning 2025
293 tkr
+11,0 %Rörelsemarginal
-250,5 %
−40,7 p.e.Soliditet
73,0 %
+1,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 293 | 264 | 302 | 155 | 231 | 683 | 286 |
| Rörelseresultat | −734 | −554 | −250 | −592 | −514 | −46 | −651 |
| Årets resultat | 1 272 | 1 369 | 1 232 | 769 | 755 | 3 308 | 1 562 |
| Eget kapital | 23 791 | 22 519 | 21 150 | 19 918 | 19 149 | 18 394 | 15 086 |
| Balansomslutning | 32 607 | 31 469 | 30 257 | 30 705 | 31 282 | 29 930 | 26 837 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 293 | 264 | 302 | 155 | 231 | 683 | 286 |
| Personalkostnader | 343 | 338 | 323 | 396 | 348 | 301 | 442 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 18 | 25 | 68 | 64 | 25 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 559 | 464 | 344 | 285 | 334 | 404 | 490 |
| Övriga rörelseposter, netto | −125 | 2 | 140 | 2 | — | — | 2 |
| Rörelseresultat | −734 | −554 | −250 | −592 | −514 | −46 | −651 |
| Ränteintäkter | 36 | 432 | 37 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 370 | 366 | 396 | 294 | 222 | 217 | 608 |
| Resultat efter finansiella poster | 131 | 13 | 153 | −190 | 235 | 2 151 | 904 |
| Koncernbidrag | 1 187 | 1 356 | 1 079 | 959 | 520 | 1 157 | 658 |
| Skatt | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 272 | 1 369 | 1 232 | 769 | 755 | 3 308 | 1 562 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 280 | 18 630 | 22 463 | 21 432 | 20 134 | 21 877 | 22 797 |
| Kortfristiga fordringar | 10 571 | 9 352 | 3 607 | 3 282 | 4 403 | 3 203 | 1 671 |
| Kassa och bank | 1 756 | 3 487 | 4 187 | 5 991 | 6 745 | 4 850 | 2 370 |
| Omsättningstillgångar | 12 327 | 12 839 | 7 794 | 9 273 | 11 148 | 8 053 | 4 040 |
| Summa tillgångar | 32 607 | 31 469 | 30 257 | 30 705 | 31 282 | 29 930 | 26 837 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 22 419 | 21 050 | 19 818 | 19 049 | 18 294 | 14 986 | 13 424 |
| Eget kapital | 23 791 | 22 519 | 21 150 | 19 918 | 19 149 | 18 394 | 15 086 |
| Justerat eget kapital | 23 791 | 22 519 | 21 150 | 19 918 | 19 149 | 18 394 | 15 086 |
| Långfristiga skulder | 7 470 | 7 113 | 6 748 | 8 360 | 8 856 | 8 650 | 8 054 |
| Kortfristiga skulder | 1 346 | 1 837 | 2 359 | 2 427 | 3 277 | 2 886 | 3 697 |
| Summa eget kapital och skulder | 32 607 | 31 469 | 30 257 | 30 705 | 31 282 | 29 930 | 26 837 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 nådde Herfors Förvaltning AB en omsättning på 293 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -250,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 73,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Mark.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Torbjörn Herfors (f. 1969) Styrelseledamot
- Ludwig Herfors (f. 2001) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Olofsson Wank (f. 1971) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Herfors Förvaltning AB (556771-6534) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-12-05 |
|---|---|
| Adress | Sandviksvägen 47, 432 96, Åskloster Besök: Sandviksvägen 47, Åskloster |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5895368 |