starkabolag.se

Aktiebolag Jönköping

Herbertssons Ledarutveckling AB

113 sökningar

Omsättning 2025

159 tkr

−15,4 %
Rörelsemarginal

-109,4 %

Soliditet

21,7 %

−7,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1591881 6231 2001 163
Rörelseresultat−174−647411181223
Årets resultat−145−448241103127
Eget kapital3074522356253
Balansomslutning1382551 0531 116883
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1591881 6231 2001 163
Personalkostnader39140185277256
Av- och nedskrivningar66600
Övriga externa kostnader2854791 020742684
Övriga rörelseposter, netto−3−210———
Rörelseresultat−174−647411181223
Ränteintäkter2900——
Räntekostnader11656
Resultat efter finansiella poster−145−648405175217
Bokslutsdispositioner0200−100−45−55
Skatt00642836
Årets resultat−145−448241103127

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar12158234900
Kortfristiga fordringar9132743977820
Kassa och bank3565764963
Omsättningstillgångar126968191 026883
Summa tillgångar1382551 0531 116883
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat12547223120376
Eget kapital3074522356253
Justerat eget kapital3074681435297
Obeskattade reserver0020010055
Långfristiga skulder51109000
Kortfristiga skulder5772331660575
Summa eget kapital och skulder1382551 0531 116883

Verksamhet

Herbertssons Ledarutveckling AB omsatte 159 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 275 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -109,4 procent, och soliditeten var måttlig — 21,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Jönköping.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utbildningsverksamhet i huvudsak inriktat mot medarbetarutveckling, konsultationer inom företagsledning, förvaltning av värdepapper, förvaltning av fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Herbertssons Ledarutveckling AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Herbertssons Ledarutveckling AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Herbertssons Ledarutveckling AB (556998-8628)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2014-12-30
Bransch Personalutbildning (SNI 85594)
Adress
Trädgårdsgatan 2A, 553 16, Jönköping
Besök: Trädgårdsgatan 2 A, Jönköping
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad