Aktiebolag Borås
Herbastark AB
28 sökningar
Omsättning 2025
596 tkr
−4,0 %Rörelsemarginal
1,7 %
+17,1 p.e.Soliditet
82,5 %
+6,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 596 | 621 | 775 | 826 | 805 | 639 | 623 |
| Rörelseresultat | 10 | −96 | −3 | 88 | 43 | 168 | −14 |
| Årets resultat | 16 | −92 | −3 | 67 | 31 | 135 | −14 |
| Eget kapital | 273 | 257 | 350 | 353 | 286 | 255 | 121 |
| Balansomslutning | 331 | 338 | 416 | 448 | 398 | 305 | 171 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 596 | 621 | 775 | 826 | 805 | 639 | 623 |
| Personalkostnader | 205 | 341 | 343 | 357 | 456 | 174 | 319 |
| Övriga externa kostnader | 178 | 234 | 281 | 229 | 232 | 132 | 170 |
| Övriga rörelseposter, netto | −203 | −142 | −154 | −152 | −74 | −165 | −148 |
| Rörelseresultat | 10 | −96 | −3 | 88 | 43 | 168 | −14 |
| Ränteintäkter | 6 | 5 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | −92 | −3 | 88 | 42 | 168 | −14 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 22 | 11 | 34 | 0 |
| Årets resultat | 16 | −92 | −3 | 67 | 31 | 135 | −14 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 33 | 112 | 106 | 52 | 93 | 88 | 69 |
| Kassa och bank | 298 | 226 | 310 | 396 | 306 | 218 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 331 | 338 | 416 | 448 | 398 | 305 | 171 |
| Summa tillgångar | 331 | 338 | 416 | 448 | 398 | 305 | 171 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 207 | 299 | 303 | 236 | 205 | 70 | 85 |
| Eget kapital | 273 | 257 | 350 | 353 | 286 | 255 | 121 |
| Justerat eget kapital | 273 | 257 | 350 | 353 | 286 | 255 | 121 |
| Kortfristiga skulder | 58 | 81 | 66 | 95 | 112 | 50 | 50 |
| Summa eget kapital och skulder | 331 | 338 | 416 | 448 | 398 | 305 | 171 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 440 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Herbastark AB i den övre halvan sett till omsättning, med 596 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,7 procent, och soliditeten var hög — 82,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom hälsa och kost, så som kostrådgivning och föreläsningar inom hälsa, samt försäljning av hälsoprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christin Santana Miranda (f. 1963) Styrelseledamot
- Madeleine Olsen (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-15 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | Skogshyddegatan 33, 506 31, Borås Besök: Skogshyddegatan 33, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |