Aktiebolag Stockholm
Hennix Horses AB
55 sökningar
7,8 mkr
+593,2 %68,7 %
19,5 %
+12,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 778 | 1 122 | 2 032 | 381 | 6 118 | 401 | 667 |
| Rörelseresultat | 5 344 | −799 | 482 | −1 010 | 4 554 | −981 | −625 |
| Årets resultat | 1 644 | −799 | 482 | −1 010 | 1 050 | −981 | −625 |
| Eget kapital | 1 930 | 287 | 586 | 104 | 1 114 | 64 | 70 |
| Balansomslutning | 9 903 | 3 987 | 5 227 | 5 042 | 8 263 | 2 424 | 2 714 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 778 | 1 122 | 2 032 | 381 | 6 118 | 401 | 667 |
| Övriga externa kostnader | 392 | 425 | 438 | 492 | 227 | 298 | 201 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 042 | −1 496 | −1 112 | −899 | −1 337 | −1 084 | −1 091 |
| Rörelseresultat | 5 344 | −799 | 482 | −1 010 | 4 554 | −981 | −625 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 344 | −799 | 482 | −1 010 | 4 550 | −981 | −625 |
| Koncernbidrag | −3 700 | 0 | 0 | 0 | −3 500 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 644 | −799 | 482 | −1 010 | 1 050 | −981 | −625 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 726 | 2 481 | 2 432 | 2 628 | 2 276 | 2 276 | 2 230 |
| Kortfristiga fordringar | 8 160 | 238 | 192 | 244 | 175 | 146 | 127 |
| Kassa och bank | 17 | 1 268 | 2 603 | 2 170 | 5 812 | 2 | 357 |
| Omsättningstillgångar | 9 903 | 3 987 | 5 227 | 5 042 | 8 263 | 2 424 | 2 714 |
| Summa tillgångar | 9 903 | 3 987 | 5 227 | 5 042 | 8 263 | 2 424 | 2 714 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 236 | 1 036 | 54 | 1 064 | 14 | 20 | −5 |
| Eget kapital | 1 930 | 287 | 586 | 104 | 1 114 | 64 | 70 |
| Justerat eget kapital | 1 930 | 287 | 586 | 104 | 1 114 | 64 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 7 973 | 3 700 | 4 641 | 4 938 | 7 149 | 2 360 | 2 644 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 903 | 3 987 | 5 227 | 5 042 | 8 263 | 2 424 | 2 714 |
| Ansvarsförbindelser | 2 125 | 2 125 | 1 625 | 1 625 | 1 625 | 1 625 | 650 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 132 granskade bolag ligger Hennix Horses AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 7,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 68,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 19,5 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 593 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall uppfödning och försäljning av hästar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Annica Kristina Hennix (f. 1966) Styrelseledamot
- Axel Nilsson (f. 1994) Styrelsesuppleant
- Niklas Holmberg Peters (f. 1988) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Eyes Holding Stockholm AB (559014-8200) |
|---|---|
| Koncernmoder | Eyes Holding Stockholm AB (559014-8200) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-30 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med levande djur (SNI 46230) |
| Adress | Olof Palmes Gata 20B, 111 37, Stockholm Besök: Olof Palmes Gata 20 B, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |