Aktiebolag Stockholm 100 sökningar
Hennix Development AB
Verksamheter som utövas av huvudkontor
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
75,8 %
−2,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −13 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | −2 | −3 |
| Årets resultat | 1 351 | 3 006 | 503 | 1 492 | 3 420 | 357 | 186 | 1 754 |
| Eget kapital | 15 519 | 16 369 | 14 013 | 14 780 | 15 839 | 12 419 | 12 062 | 13 116 |
| Balansomslutning | 20 467 | 20 940 | 17 151 | 19 589 | 20 015 | 14 321 | 14 237 | 15 624 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 13 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 |
| Rörelseresultat | −13 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | −2 | −3 |
| Ränteintäkter | 93 | 88 | 61 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 80 | 85 | 59 | 506 | −1 | −3 | −2 | 6 |
| Bokslutsdispositioner | −509 | −567 | 188 | −57 | −1 439 | −155 | 410 | −143 |
| Koncernbidrag | 2 150 | 4 300 | 410 | 1 310 | 5 750 | 614 | −165 | 2 385 |
| Skatt | 370 | 813 | 154 | 267 | 890 | 100 | 57 | 494 |
| Årets resultat | 1 351 | 3 006 | 503 | 1 492 | 3 420 | 357 | 186 | 1 754 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 549 | 10 548 | 10 548 | 10 548 | 10 548 | 10 548 | 10 548 | 10 548 |
| Kortfristiga fordringar | 6 005 | 4 498 | 4 278 | 7 876 | 8 166 | 1 887 | 3 644 | 5 029 |
| Kassa och bank | 3 913 | 5 894 | 2 325 | 1 165 | 1 300 | 1 886 | 45 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 9 919 | 10 391 | 6 603 | 9 041 | 9 466 | 3 772 | 3 689 | 5 076 |
| Summa tillgångar | 20 467 | 20 940 | 17 151 | 19 589 | 20 015 | 14 321 | 14 237 | 15 624 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 14 048 | 13 243 | 13 390 | 13 168 | 12 299 | 11 942 | 11 756 | 11 242 |
| Eget kapital | 15 519 | 16 369 | 14 013 | 14 780 | 15 839 | 12 419 | 12 062 | 13 116 |
| Justerat eget kapital | 18 843 | 19 289 | 16 482 | 17 399 | 18 412 | 13 850 | 13 370 | 14 749 |
| Obeskattade reserver | 4 186 | 3 677 | 3 110 | 3 298 | 3 241 | 1 802 | 1 647 | 2 057 |
| Kortfristiga skulder | 762 | 894 | 28 | 1 511 | 935 | 100 | 528 | 451 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 467 | 20 940 | 17 151 | 19 589 | 20 015 | 14 321 | 14 237 | 15 624 |
| Ställda säkerheter | 538 | 942 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom marknadsföringsområdet, utvecklingsarbete inom försäljning och produktion av marknadsfö- ringstjänster och marknadsföringshjälpmedel samt förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed annan förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lena Gagner-Geeber (f. 1972) Styrelseledamot
- Lars Hennix (f. 1939) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter van Lienden (f. 1964) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Hennix Development AB (556226-2260) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1983-03-10 |
|---|---|
| Adress | Kromgatan 17, 195 72, Rosersberg Besök: Kromgatan 17, Rosersberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |