Aktiebolag Örebro
Henhill House AB
35 sökningar
Omsättning 2025
3,5 mkr
+21,4 %Rörelsemarginal
50,1 %
+35,9 p.e.Soliditet
13,7 %
+4,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 544 | 2 920 | 2 669 | 1 914 | 2 240 | 3 063 | 152 |
| Rörelseresultat | 1 776 | 414 | 1 412 | 599 | 1 016 | 1 832 | 631 |
| Årets resultat | 866 | −535 | 604 | 142 | 480 | 1 130 | 192 |
| Eget kapital | 2 930 | 2 065 | 2 600 | 1 995 | 1 853 | 1 373 | 243 |
| Balansomslutning | 21 383 | 22 344 | 21 346 | 21 586 | 23 138 | 24 117 | 24 951 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 544 | 2 920 | 2 669 | 1 914 | 2 240 | 3 063 | 152 |
| Av- och nedskrivningar | 1 236 | 1 133 | 979 | 979 | 979 | 979 | 977 |
| Övriga externa kostnader | 570 | 1 373 | 283 | 410 | 245 | 252 | 746 |
| Övriga rörelseposter, netto | 38 | — | — | 74 | — | — | 2 202 |
| Rörelseresultat | 1 776 | 414 | 1 412 | 599 | 1 016 | 1 832 | 631 |
| Ränteintäkter | 11 | 29 | 2 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 843 | 979 | 476 | 418 | 300 | 299 | 311 |
| Resultat efter finansiella poster | 944 | −535 | 761 | 181 | 611 | 1 428 | 192 |
| Skatt | 79 | 0 | 156 | 39 | 131 | 298 | 0 |
| Årets resultat | 866 | −535 | 604 | 142 | 480 | 1 130 | 192 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 444 | 21 480 | 20 313 | 21 292 | 22 272 | 23 251 | 24 163 |
| Kortfristiga fordringar | 277 | 381 | 159 | 275 | 773 | 759 | 11 |
| Kassa och bank | 662 | 483 | 874 | 19 | 93 | 106 | 777 |
| Omsättningstillgångar | 939 | 864 | 1 033 | 294 | 867 | 866 | 788 |
| Summa tillgångar | 21 383 | 22 344 | 21 346 | 21 586 | 23 138 | 24 117 | 24 951 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 014 | 2 550 | 1 946 | 1 803 | 1 323 | 193 | 1 |
| Eget kapital | 2 930 | 2 065 | 2 600 | 1 995 | 1 853 | 1 373 | 243 |
| Justerat eget kapital | 2 930 | 2 065 | 2 600 | 1 995 | 1 853 | 1 373 | 243 |
| Långfristiga skulder | 16 627 | 17 127 | 17 627 | 18 687 | 19 676 | 21 082 | 22 239 |
| Kortfristiga skulder | 1 826 | 3 152 | 1 119 | 904 | 1 609 | 1 662 | 2 469 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 383 | 22 344 | 21 346 | 21 586 | 23 138 | 24 117 | 24 951 |
| Ställda säkerheter | 16 250 | 16 250 | 16 250 | 16 250 | 16 250 | 16 250 | 16 250 |
| Ansvarsförbindelser | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 129 granskade bolag ligger Henhill House AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 3,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 50,1 procent, och soliditeten var måttlig — 13,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Bolaget hör hemma i Örebro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joakim Karlsson (f. 1984) Ordförande, Styrelseledamot
- Christer Karlsson (f. 1957) Styrelseledamot
- Evelyn Karlsson (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jonas Bergström (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-25 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 192, 701 43, Örebro Besök: Box 192, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |