Aktiebolag Stockholm
Hemsö Stafvre AB
72 sökningar
Omsättning 2024
18,6 mkr
+5,5 %Rörelsemarginal
29,0 %
+25,8 p.e.Soliditet
71,0 %
+4,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 608 | 17 642 | 16 941 | 17 367 | 6 938 | 5 172 | 5 051 |
| Rörelseresultat | 5 404 | 574 | −700 | 11 492 | 2 312 | 3 051 | 3 566 |
| Årets resultat | 4 398 | 881 | 1 264 | −485 | 1 098 | 1 913 | 262 |
| Eget kapital | 143 458 | 139 060 | 138 179 | 6 915 | 7 400 | 6 302 | 4 389 |
| Balansomslutning | 202 107 | 209 631 | 219 936 | 222 174 | 222 107 | 90 050 | 26 384 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 608 | 17 642 | 16 941 | 17 367 | 6 938 | 5 172 | 5 051 |
| Av- och nedskrivningar | 7 416 | 11 882 | 11 748 | 491 | 329 | 163 | 163 |
| Övriga externa kostnader | 5 788 | 5 187 | 5 892 | 5 384 | 4 297 | 1 958 | 1 322 |
| Rörelseresultat | 5 404 | 574 | −700 | 11 492 | 2 312 | 3 051 | 3 566 |
| Räntekostnader | 2 266 | 0 | 2 | 1 | 740 | 0 | 50 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 139 | −1 505 | −1 522 | 10 457 | 1 782 | 2 727 | 3 516 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 739 | 0 | −390 | −203 | 0 |
| Koncernbidrag | 2 401 | 2 583 | 2 388 | −10 798 | 0 | 0 | −3 193 |
| Skatt | 1 142 | 197 | 341 | 144 | 294 | 611 | 61 |
| Årets resultat | 4 398 | 881 | 1 264 | −485 | 1 098 | 1 913 | 262 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 202 025 | 206 946 | 217 457 | 221 706 | 221 928 | 89 929 | 26 219 |
| Kortfristiga fordringar | 82 | 2 685 | 2 479 | 468 | 179 | 121 | 165 |
| Omsättningstillgångar | 82 | 2 685 | 2 479 | 468 | 179 | 121 | 165 |
| Summa tillgångar | 202 107 | 209 631 | 219 936 | 222 174 | 222 107 | 90 050 | 26 384 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 139 010 | 138 129 | 6 865 | 7 350 | 6 252 | 4 339 | 4 077 |
| Eget kapital | 143 458 | 139 060 | 138 179 | 6 915 | 7 400 | 6 302 | 4 389 |
| Justerat eget kapital | 143 458 | 139 060 | 138 179 | 7 502 | 7 987 | 6 889 | 4 815 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 739 | 739 | 739 | 536 |
| Avsättningar | 2 167 | 1 025 | 806 | 465 | 321 | 221 | 154 |
| Långfristiga skulder | 44 000 | 16 000 | 28 000 | 44 000 | 44 000 | 16 000 | 16 000 |
| Kortfristiga skulder | 12 482 | 53 546 | 52 951 | 170 055 | 169 647 | 66 788 | 5 305 |
| Summa eget kapital och skulder | 202 107 | 209 631 | 219 936 | 222 174 | 222 107 | 90 050 | 26 384 |
| Ansvarsförbindelser | 130 000 | 130 000 | 130 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hemsö Stafvre AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 18,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 29,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 71,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nils Javier Styf (f. 1976) Styrelseledamot
- Claes Rutger Olof Källén (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tatijana Strömstedt (f. 1990) Huvudansvarig revisor
- Mats Wilborg (f. 1969) Extern firmatecknare
- Gunilla Cedergren (f. 1963) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Hemsö Fastighets AB (556779-8169) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hemsö Fastighets AB (556779-8169) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Box 24281, 104 51, Stockholm Besök: Box 24281, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |