Aktiebolag Storuman 54 sökningar
Hemavan Förvaltning AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
917 tkr
−42,3 %8,7 %
−45,4 p.e.23,1 %
+2,3 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 917 | 1 589 | 778 | 1 035 | 796 | 723 | 785 |
| Rörelseresultat | 80 | 860 | 139 | 525 | 93 | 118 | 211 |
| Årets resultat | 93 | 704 | 5 | 67 | 10 | 49 | 93 |
| Eget kapital | 897 | 804 | 499 | 494 | 427 | 417 | 369 |
| Balansomslutning | 3 879 | 3 858 | 5 477 | 5 640 | 5 768 | 6 304 | 6 467 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-05* | 2024-01* | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 917 | 1 589 | 778 | 1 035 | 796 | 723 | 785 |
| Av- och nedskrivningar | 222 | 181 | 163 | 163 | 163 | 163 | 164 |
| Övriga externa kostnader | 615 | 507 | 475 | 346 | 539 | 442 | 410 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −41 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 80 | 860 | 139 | 525 | 93 | 118 | 211 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 32 | 55 | 52 | 57 | 56 | 54 |
| Resultat efter finansiella poster | 81 | 828 | 87 | 473 | 36 | 61 | 156 |
| Bokslutsdispositioner | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −37 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −80 | −400 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 25 | 124 | 1 | 7 | 26 | 13 | 26 |
| Årets resultat | 93 | 704 | 5 | 67 | 10 | 49 | 93 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-05* | 2024-01* | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 397 | 3 595 | 5 469 | 5 623 | 5 768 | 5 932 | 6 095 |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 44 | 8 | 17 | 0 | 217 | 92 |
| Kassa och bank | 446 | 219 | 0 | 0 | 0 | 155 | 280 |
| Omsättningstillgångar | 482 | 263 | 8 | 17 | 0 | 372 | 372 |
| Summa tillgångar | 3 879 | 3 858 | 5 477 | 5 640 | 5 768 | 6 304 | 6 467 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 754 | 50 | 444 | 377 | 367 | 318 | 226 |
| Eget kapital | 897 | 804 | 499 | 494 | 427 | 417 | 369 |
| Justerat eget kapital | 897 | 833 | 528 | 523 | 456 | 446 | 398 |
| Obeskattade reserver | 0 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 1 038 | 1 292 | 1 547 | 1 801 | 2 055 |
| Kortfristiga skulder | 2 982 | 3 017 | 3 903 | 3 817 | 3 757 | 4 049 | 4 006 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 879 | 3 858 | 5 477 | 5 640 | 5 768 | 6 304 | 6 467 |
| Ställda säkerheter | 0 | 3 150 | 3 150 | 3 150 | 3 150 | 3 150 | 3 150 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Hemavan Förvaltning AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 917 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,7 procent, och soliditeten var måttlig — 23,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 42 procent. Bolaget hör hemma i Storuman.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Nils Vikberg (f. 1974) Styrelseledamot
- Grete Tuven (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Åsa Dahlgren (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Bayhill Fastigheter AB (556196-6119) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bayhill Invest AB (556833-3214) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-07-01 |
|---|---|
| Adress | Blåvägen 35, 925 93, Hemavan Besök: Blåvägen 35, Hemavan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-1307800 |