Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Helvar AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Helvar AB ökade omsättningen med 5 procent senaste året. Medianen bland branschens 204 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 5,0 procent, mot branschmedianens 4,0 procent.
Soliditeten ligger på 65,7 procent — branschens median är 47,5 procent.
Bolaget har 21 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med elektronikkomponenter
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 72 | 166 | 57 % | |
| Värdeförändring | +28,0 % | 35 | 164 | 79 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,1 % | 83 | 204 | 59 % |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 91 | 204 | 55 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 % | 58 | 204 | 72 % |
| Soliditet | 65,7 % | 52 | 204 | 75 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 017 tkr | 106 | 204 | 48 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 99 | 204 | 51 % |
| Nettoomsättning | 84 356 tkr | 76 | 204 | 63 % |
| Rörelseresultat | 4 257 tkr | 70 | 204 | 66 % |
| Antal anställda | 21 | 48 | 204 | 76 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 565 | 21 790 | 74 % | |
| Värdeförändring | +28,0 % | 6 876 | 21 402 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,1 % | 11 159 | 24 747 | 55 % |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 12 086 | 24 716 | 51 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 % | 10 333 | 24 756 | 58 % |
| Soliditet | 65,7 % | 5 577 | 24 706 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 017 tkr | 4 859 | 24 757 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 8 292 | 24 757 | 67 % |
| Nettoomsättning | 84 356 tkr | 4 384 | 24 757 | 82 % |
| Rörelseresultat | 4 257 tkr | 5 171 | 24 757 | 79 % |
| Antal anställda | 21 | 5 758 | 24 757 | 77 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 17 897 | 78 296 | 77 % | |
| Värdeförändring | +28,0 % | 24 475 | 77 179 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,1 % | 38 587 | 87 570 | 56 % |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 44 303 | 87 488 | 49 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 % | 33 423 | 87 590 | 62 % |
| Soliditet | 65,7 % | 19 657 | 87 388 | 78 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 017 tkr | 15 502 | 87 591 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 28 881 | 87 591 | 67 % |
| Nettoomsättning | 84 356 tkr | 12 836 | 87 591 | 85 % |
| Rörelseresultat | 4 257 tkr | 15 929 | 87 591 | 82 % |
| Antal anställda | 21 | 17 298 | 87 591 | 80 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .