Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Helsingborg Development Lab AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Helsingborg Development Lab AB ökade omsättningen med 56 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 754 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 14,1 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 17,6 procent — branschens median är 46,6 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Dataprogrammering
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +55,7 % | 148 | 1 753 | 92 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 481 | 1 753 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,7 % | 541 | 1 754 | 69 % |
| Soliditet | 17,6 % | 1 501 | 1 750 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 142 tkr | 578 | 1 754 | 67 % |
| Rörelseresultat per anställd | 302 tkr | 448 | 1 754 | 74 % |
| Nettoomsättning | 14 997 tkr | 1 010 | 1 754 | 42 % |
| Rörelseresultat | 2 112 tkr | 636 | 1 754 | 64 % |
| Antal anställda | 7 | 1 131 | 1 754 | 36 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +55,7 % | 457 | 10 556 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 1 967 | 10 543 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,7 % | 2 581 | 10 557 | 76 % |
| Soliditet | 17,6 % | 9 180 | 10 530 | 13 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 142 tkr | 4 569 | 10 557 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | 302 tkr | 2 422 | 10 557 | 77 % |
| Nettoomsättning | 14 997 tkr | 5 547 | 10 557 | 47 % |
| Rörelseresultat | 2 112 tkr | 3 194 | 10 557 | 70 % |
| Antal anställda | 7 | 5 469 | 10 557 | 48 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +55,7 % | 4 034 | 87 570 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 16 770 | 87 488 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,7 % | 21 869 | 87 590 | 75 % |
| Soliditet | 17,6 % | 76 384 | 87 388 | 13 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 142 tkr | 37 112 | 87 591 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 302 tkr | 19 817 | 87 591 | 77 % |
| Nettoomsättning | 14 997 tkr | 45 923 | 87 591 | 48 % |
| Rörelseresultat | 2 112 tkr | 26 658 | 87 591 | 70 % |
| Antal anställda | 7 | 45 725 | 87 591 | 48 % |